Kelime i şehadet ne demektir kısaca

Konusu 'Bunları Biliyor muydunuz?' forumundadır ve öykü tarafından 20 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. öykü

öykü Süper Moderatör Süper Moderatör Kayıtlı Üye

Kelime-i şehadetin anlamı nedir?

İslam Dininde Kelime Şehadetin Bizlere Yol Gösterici Başlangıç kabul edilebilecek Öğretileri Neler Olmuştur.
    Kelime-i şehadetin okunuşu şöyledir:

Eşhedu En La İlahe İllalah Ve Eşhedu Enne Muhammeden Abduhu Ve Rasuluhu.

Kelime-i şehadetin anlamı şöyledir:
    Ben Şahitlik Ederim Ki Allah'tan Başka İlah Yoktur. Ve Yine Şahitlik Ederim Ki Hz. Muhammed (s.a.v) Allah'ın Kulu Ve Elçisidir.

Kelime-i şehadetin ilk cümlesinin anlamı "Ben şahitlik ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur." Bu Allah'a karşı verdiğimiz ilk sözümüzdür. Yani bu sözümüzde biz diyoruz ki: Allah'ım ben senden başka İLAH tanımayacağım,senden başka İLAH kabul etmeyeceğim. Tüm sahte ilahları reddedeceğim. BENİM TEK İLAHIM ANCAK VE ANCAK SENSİN."

İlah kelimesinin anlamı

-Sözü dinlenilen, emrine itaat edilen,
    -Kendisine sığınılan,
    -Kendisine bağlanılan,
    -Kendisine ibadet edilen,
    -Dünya ve ahiretin tüm kanun ve kurallarını koyan.

Kelime-i şehadetin ilk cümlesi olan" EŞHEDU EN LA İLAHE İLLALLAH" derken biz bütün bunları düşünerek ve inanarak kabul etmemiz gerekir.

Kelime-i şehadetin ikinci cümlesi ise " VE EŞHEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RASULUHU" dur. Yani "Ben şahitlik ederim ki Hz. Muhammed (s.a.v) Allah'ın kulu ve elçisidir."

Allah'ım! Ben, Hz. Muhammed (s.a.v)'in Senin en şerefli kulun olduğuna ve O'nu alemlere rahmet olarak gönderdiğine inanıyorum.

Allah'ım! Ben Hz.Muhammed (s.a.v)'in bana rehber, önder, örnek ve yol gösterici olarak gönderdiğine inanıyorum.

Rabbimiz, Kelime-i şehadetin anlamını bilen , o manaya canı gönülden inanan kullarından eylesin bizleri.. Amin

aslı1 bunu beğendi.