Kelime i şehadet getirmenin fazileti nedir

Konusu 'Bunları Biliyor muydunuz?' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Kelime i şehadet getirmenin fazileti hakkında bilgi

Kelime-i şahadet, İslam'ın beş şartından birincisi ve en önemlisi olup, İslam’a girişin temel şartı ve ilk harcıdır. Diğer ibadetler bu temel üzerine kurulur. “Ben şahadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur, yine ben şahadet ederim ki, Muhammed O’nun kulu ve Rasûlü’dür” cümlesiyle ifade edilir. Şahadet kelimesini dil ile söyleyip kalb ile de tasdik etmek her Müslüman için gereklidir. İslam’a da kelime-i şahadet ile girilir.

Okunuşu: Eşhedü en la ilahe ilallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhü ve rasuluh.

Anlamı: Ben şehadet edrim ki,Allah'tan başka ilah yoktur,yine şehadet ederim ki,Muhammed(s.a.v.)Allah'ın kulu ve resuludur.

Kelime-i şehadet getirmenin dört şartı vardır: Dil ile söylerken, kalp ile tastiketmek ve Anlamını bilerek okumak.. Hulus-i kalb ile ihlasla, yani Yani Allah’ın rızasını düşünüp, O’na inanarak söylemek.

İnanarak Kelime-i şehadeti söylemenin yüz otuz kadar faydası olduğu bildirilmiştir. Bunlardan beş tanesi şöyledir:

Şehadet, imanın gereği ve ibadetlerin kaynağıdır. Şehadet olmadan itikat, ibadet ve muamelat olmaz.

Şehadeti söyleyen kimse kalbiyle de tasdik etmişse mümin olur. Şehadet getirmeyen bir kimseden

“Allah’tan başka ilah olmadığına ve Hz.Muhammed (s.a.v) ’ın Allah’ın peygamberi olduğuna kalbi ile samimi olarak şehadet eden her kula Allah cehennemi haram kılar.” (Buhari)
    Ehl-i Sünnet akidesi, az da olsa, bir hayır yapan mü'minin, cezasını çektikten sonra cennete gideceğini kabul eder. Mü'min olarak kabre giren bir kimse ebedi olarak cehennemde kalmayacaktır. (Kütüb-i Sitte)

Azrail aleyhisselam ona güzel surette gelir.
    Merhaba ya mümin! Sen cennetliksin, denir.
    Ölen bir kişi Kelime-i şehadet getirse rahat bir şekilde ölür.
    Cennet kokuları gelir.
    Müjdeci melekler gelir.