Kelaynaklar hakkında bilgiler

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 14 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Kelaynakların özellikleri

  Tüysüz kırmızı bir yüz ve kafaya ve uzun kıvrık kırmızı bir gagaya sahiptir. Sık sık fakat daima akan sulara yakın değildir. İri, parlak, cilalı, siyah kuşlardır. Başlarında tüy olmaması nedeniyle bu adı almışlardır. İlk yumurtadan çıktıklarında yavrunun kafası ve boğazı tüylüdür. Yaşları ilerledikçe bu tüyler yok olur. Siyah tüyleri güneş ışığının farklı açılarında parlak yeşil, kavuniçi ve mor rengini alır. Uçuşları insanı hayrete düşürecek kadar güzel ve zariftir.

  Kelaynak (Geronticus eremita), kayalık veya yarı çöl kurak yaşam alanlarında bulunan iri yapılı suda veya çamurda yürüyen ince uzun kıvrık gagalı bir kuştur. Sık sık fakat daima akan sulara yakın değildir. Bu iri parlak,cilalı siyah ibistir. 70-80 cm uzunluğunda, 120-135 cm kanat genişliğindedir.

  Tüysüz kırmızı bir yüz ve kafaya ve uzun kıvrık kırmızı bir gagaya sahiptir.
  Ortadoğu ve Afrika ,Kuzey Sahara çöllerinde kayalıkların uçurumlarında 2-3 yumurtayumurtlayark ürer.Böcekler ve diğer küçük yaratıklarla beslenirler. Önceleri Ortadoğu, Kuzey Afrika ve hatta Avrupa Alp'lerinde yaygın bulunmaktaydı fakat 400 yıl önce buralarda yok oldu.

  Kendi mesafe alanında göçmen bir kuştur. Kışı geçirdiği yerler Sudan'ın bir kısmı,Etiyopya,Eritreve belkideSomali' nin bazı yerleri ,YemenveSuudi Arabistan'dır. Bu tür şimdi resmi olarak kritik tehlike sınırındadır. Vahşi olarak yaşayan nüfusu 420 olarak tahmin edilmektedir. Ve yaklaşık 1500'ü tutsaktır (2004).Yaşayabilecekleri yerler Fas,TürkiyeveSuriyedir.
   
  Son düzenleme: 20 Şubat 2014