Keçi Sedef otunun faydaları nelerdir ? kısa bilgiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 16 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Keçi Sedef otunun özellikleri ve faydaları nedir?

  Keçi sedef otu, 1 metreye kadar yükselebilen, yazın açık mor renkli çiçekleri olan bir ottur.

  Balkanlarda, Marmara ve Karadeniz bölgelerimizin dağlarında yetişmektedir. Toprak üstü kısımları bitki çiçekli iken toplanıp, gölgede kurutulur.

  Kullanılacağı zaman suyla kaynatılarak içilir.

  Keçisedef otunun faydaları ; Lohusalarda süt salgılanmasını arttırır, ayrıca galeginin hafif kan şekerini düşürücü etkileri vardır. Bu sebeple şeker hastaları tarafından tedaviye yardım amacıyla kullanılabilir.

  Toplanması ve saklanması: Haziran ve Temmuz aylarında yerden az (5-10cm) yukarıdan kesilerek demetleri yapılır ve güneşli, havalı bir ortamda kurutulduktan sonra özel kaplarda (porselen, cam veya plastik) muhafaza edilir. Sifalibitkileriniz

  Keçi Sedefotunun bilinen yararları

  Anne sütünü artırır.
  İdrar söktürücüdür.
  Fazla kullanmamak gerekir.
  Kan şekerini düşürücü etkileri ile şeker hastaları için faydalıdır.
  Keçisedefi nasıl kullanılır?

  Bitkinin çiçekli toprak üstü kısımları toplanıp kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek kullanılır. İnsanlarda bir yan etkiye rastlanmamakla birlikte, keçi sedefi otundan çok miktarda yiyen bazı koyunlarda zehirlenmeler görülebildiğinden dolayı, fazla kullanmamak faydalı olacaktır.

  Çay: Kurutulmuş bitki karışımından (sap, yaprak ve çiçekleri) 1 tatlı kasığı alınıp 1 bardak kaynar suyun içine konur ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyondan, günde iki kez birer bardak içilir.