Kayısı Reçeli Yapılışı

Konusu 'Kolay Yemek Tarifleri' forumundadır ve Eylül tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Allah'u Teala, biz insanları yarattıktan sonra dünyayı insan için gerekli her çeşit yiyecek ve içecek, malzeme ile donatmıştır. Bin yıllardır üzerinde yaşadığımız yeryüzünde etrafımızda olupta anlam veremediğimiz, değerini bilemediğimiz o kadar fazla nimet vardır ki, bunların sayısını bilmemiz mümkün değildir.Biz insanlar için şifa deposu olan ayrıca işin ilginç yanı ise dünyanın en kalitelisinin Ülkemiz deyetiştiği kayısı. Kısaca işte Malatya’mızın adıyla eş olan kayısısının onlarca faydası var. Bu faydalı meyvenin reçel tarifini vereceğim.

  Kayısı Reçeli Malzemeleri

  1 kg. kayısı
  3 su bardağı toz şeker [600 gr. kadar]
  1 çay kaşığı limon tuzu veya çeyrek limon tuzu

  Kayısı Reçeli Hazırlanışı
  Kayısıları yıkıyoruz ve çekirdeklerini ayırıyoruz. Yassı bir tencere içerisine kayısıları alıyoruz.
  Şekeri üzerine yayıyoruz. Tencereyi hafif sallayarak şekerin aşağıya ulaşmasını sağlıyoruz.
  Ağzını kapatıp bir gece yada sabahtan akşama kadar bekletiyoruz. Sabah tencerenin ağzını açıp ocağa alıyoruz ve altını kısıyoruz. Şeker tam eriyip, suyu kaynamaya başlayınca ısıyı yükseltiyoruz ve reçelin üzerindeki kefleri alıyoruz. Altını tekrar kısıyoruz ve yavaş yavaş olgunlaşmasını sağlıyoruz. Bu arada mümkünse kaşık sürmeden, tencereyi hafifçe sağa sola çevirerek reçeli karıştırmaya çalışın.Kaşık ile karıştırdığımız sıra reçelimizi ezebiliriz .

  Reçeli indirmemize yakın limon tuzunu yada limon suyunu ilave ederek karıştırıyoruz.
  Reçelin suyundan bir kaşığa aldıktan sonra suyunu akıtıyoruz. Son damla düşmekte zorlanıyorsa, reçelin kıvamı tamam demektir.Reçelin olgunlaşması, kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 30 -35 dakika sürüyor.
  Ocağımızın altını kapattıktan sonra reçeli cam bir kavanoza alıyoruz. Ağzını bir tülbent ile kapatıyoruz. Soğuduktan sonra tülbenti alıp kapağını kapatıyoruz. Güneş görmeyen serin bir yere reçelimizi kaldırıyoruz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Şubat 2019