Kantaronun faydaları nelerdir ? kısa bilgiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 22 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kantaronun özellikleri ve faydaları nedir?

  Spazm çözücü. Büzücü. Balgam söktürücü. Sinir dostu. Yara iyileştirici. Kantaronun sakinleştirici özellikleri yatak ıslatma, uykusuzluk ve diğer sinirsel durumları olduğu gibi melankolinin bazı tiplerini de tedavi etmekte faydalıdır. Bitkinin yağ çözeltisi mide ağrısı, karın ağrısı, bağırsak problemleri ve akciğerlerdeki dolgunluk için balgam söktürücü olarak da alınabilir. Çiçeklerinden hazırlanan çay kansızlık, baş ağrısı, uykusuzluk, sarılık, göğüs dolgunluğu ve nezle için iyidir. Bitkiden hazırlanan çay rahim krampları ve adet zorlukları için kullanılır. Yağ çözeltisi yanıklar, yaralar, ağrılar ve ezikler ve diğer deri problemleri içinde iyi bir harici uygulamadır. Uyarı: Kantaron bazen çiftçilik hayvanlarının zehirlenmesine neden olur. Kullanım deriyi ışığa karşı duyarlı hale getirebilir!

  Kantaronun Hazırlanışı ve Kullanma Şekli: 1 çay kaşığı kuru bitkiyi 1/2 bardak suda örtülü olarak 5 dakika demleyin. SIcak olarak kahvaltıdan önce 1/2 bardak ve yatmadan önce 1/2 bardak alın. # Yağ çözeltisi olarak, Suya 10 ila 15 damla olarak alın.
  Not: Yağ çözeltisi hazırlamak için, bir kavanoza taze çiçek ve yaprakları koyun ve kavanozu zeytinyağı ile doldurun. Kavanozu kapatın ve onu 6 ila 7 hafta güneşli veya sıcak bir yere koyun, sık sık sallayın. Yağ kırmızıya dönecektir. Yağı bir bezden süzün. Bir müddet durmakla eğer sulu bir tabaka oluşursa onu uzaklaştırın. Koyu bir kapta tutulursa yağ iki yıl kadar dayanacaktır.
   
  Son düzenleme: 4 Aralık 2013