Kağıdın İlk Defa İcadı

Konusu 'Genel Bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör


  Mısırlılar ilk kez (M.Ö 3500) senelerinde, papirüs kamışından kağıt yapmaya başardılar. Bu kamışlar tabaka haline getirilmek suretiyle ilk kez kağıt yapılmıştır. Deride yapılan parşömenlerde yine Mısırlılar tarafından (M.Ö 13.) Yüzyılda kullanıldı. Hayvanın derisi kireçle temizlenir ve tahta bir çerçevede kurutularak gerilir ve yazı yazmaya elverişli hale getirilinceye kadar kazılırdı.

  Parşömen elde etmek için, hayvanın derisi, kireç içerisinde iyice temizlendikten sonra, tahta bir çerçeve içinde iyice gerilip, kurutuluyordu. Daha sonra da ise, yazı yazmaya uygun düzgün bir yer elde edinceye dek bıçak ile kazılırdı ve bugün bildiğimiz şekli ile kağıt, ilk kez (M.Ö ikinci 100 yılda) Çinliler tarafından bulunmuştur.

  Çinliler uzun bir dönem kağıt için kullanılan ham madde ayrıca formülü gizlediler. Bu gizlilik kağıdın ilk icadı olan M.Ö.2. 100 yıldan (M.S. 7. 100 yıla) dek sürdü. Daha sonra bu formül ilkin japonların sonrada arapların eline geçti. Avrupaya ise Endülüs Emevilerinin İspanya’yı işgal etmeleri ile ulaştı.

  Kağıt Avrupa’ya ulaştıktan sonra ilk kez İngiltere tarafından ilk modern kağıt fabrikası yapılmış ayrıca üretime başlamıştır. O zaman teknolojik aletlerin bulunmaması ve kağıtların elle yapılması nedeniyle işlerin yoruculuğu, kağıt fiyatlarına da yansımıştır. Yanlız 19. 100 yılda gerekli teknoloji ortaya çıkmış ve kağıt üretimi daha seri bir hale getirilmiştir