Kadir suresi tefsiri, Kadir suresi bizlere neyi anlatıyor

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve saadet tarafından 24 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Kadir suresi tefsiri, Kadir suresi bizlere neyi anlatıyor


  Kadir suresi bizlere neyi anlatıyor . “Biz onu indirdik” âyetindeki “onu” kelimesi Kuranı göstermektedir. Allâh Celle celaluhu Kuranı, Kadir gecesinde Levh-i mahfuzdan dünya göğündeki Sefere ve Ketebe meleklerine indirdi.

  Arkasından Allâh Celle celaluhu: “(Ey Nebiyy-i Zîşân), Kadir gecesinin faziletini sana hangi şey bildirdi” yâhud: “(Ey Habîb-i Edîb’im), eğer Allâh Celle celaluhu sana Kadir gecesinin azametini ve Kur’ân-ı kerîm’de olan şeyi bildirmemiş olsa idi, sen onu anlayamaz, ona muttali olamazsın. Ama Allah Celle celaluhu Kadir gecesinin azâmetini ve Kur’ân-ı Kerim’de olan hikmetleri sana bildirdi”demiştir. Kadir gecesini, muazzam ve hikmetler gecesi şeklinde tefsir eylemişlerdir. Kadir gecesi, o mübarek gecedir ki, Cenab-ı Allah “Katımızdan her hayırlı iş o gecede ayırt edilir.” (Duhan s.4)

  Yine Allâh Celle celaluhu: “Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır” (Kadr s. 3) buyuruyor. Yani, Kadir gecesinde işlenen bir sâlih amelin, kendisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan hayırlıdır.

  “O gecede melekler ve rûh Rablerinin emriyle inerler.” Her hayırlı iş için buyurmuş. Sonra: “Kadir gecesi selâm ve selâmettir” buyurdu. “Tan yeri ağarıncaya kadar” buyurularak sûre bitiriliyor. O gece hastalık, falcılık olmaz. Bâzıları selâmdan murad, meleklerin yeryüzündeki mü’minlere selâm vermeleridir ki, sabaha kadar devam eder demişlerdir.

  Efendimiz (aleyhisselam ) şöyle buyuruyor: “Kadir gecesinde bir kerre İnnâ enzelnâ sûresini okuyan, başka zamanda Kur’ân-ı kerîmi hatm edenden daha sevgilidir. Kadir gecesinde bir tesbîh, bir tehlîl, bir tahmîd söyleyen, benim yanımda, yediyüz bin tesbih, tahmıd ve tehlîlden kıymetlidir. Bu gece çobanın koyunu sağma müddeti kadar namaz kılanı, ibâdet edeni, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibâdetle geçirenden daha çok severim.”

  Efendimiz (aleyhisselam ) bu gece şöyle duâ edilmesini tavsiye etmişlerdir: “Allâhümme inneke afüvvün tuhıbbul afve fa’füannî” (Allâh’ım! Sen affedersin; afvetmeyi seversin günahlarımı affet!) diye duâ et.

  (Abdulkâdir-i Geylâni (kaddesallahu sırrahu), Gunye’tü-tâlibin, s.300-302)