Kadir Gecesini Nasıl İhya Etmeliyiz

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Eylül tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Eylül

    Eylül Moderatör

    Kadir Gecesi, mükaddes gün vede gecelerin fazilet bakımından en önde gelenidir. Yüce Allahu Teala Kadir suresinde bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu açıkça belirtmiştir. Kadir Gecesi'nde bir ibaadet yapmış olan kişinin sevap hanesine, 80 senelîk ibadet olarak yansımaktadır. Bu açıdan bakıldığındaysa bir Müslümanın kadir gecesinde hangi ibadetlerde bulunması gerektiği nasıl ihya ettiği oldukça önemli hale gelmektedir. Bunu Fahri Kainat Efendimiz [s.a.v] şu hadis-i şerifinden daha iyi anlamaktayız:

    Ümmetimden, günahlarını açık olarak yapanlar dışında herkes affedîlecektir. Adam, yasaklanmış bir işi geceleyin gizli yapıp da Yüce Allahu Teala onu örtmüşken sabahleyin kalkıp, (Ben, dün gece şöyle şöyle yaptım) demesi de günahı açıkca yapmak sayılmaktadır. Allah’u Teala onu geceleyin örtmüş, o ise sabahlıyor ve Cenab-ı Allah'ın ondan örttüğünü açığa vuruyor.

    Bir insana yaraşık olan, her halükarda günah işlememektir ve yalnız İnsan olmak nedeniyle bir günah işlerse bundan hemencecik tevbe edip, günahını başkalarına haber verip söylenti etmemelidir.