Kadir gecesi özel duası

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Kadir gecesi özel duası

  Yâ Resulallah, Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl duâ edeyim?

  Resulullah (s.a.v)

  (Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbü'lafve fa'fü annî)

  Yani:

  (Allah'ım! Sen affedicisin, kerem sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle, dersin' buyurdu.)

  Ayrıca gecede Kur'ân'a çok yer ayırmalı. Bol bol Kur'ân okumalı ve dinlemeli. Kendimizi Kur'ân'a muhatap etmeli. Kur'ân sanki ilk defa bize inmiş bir ruh hali içinde olmalı.
  ____________________________________________
  Kadir Gecesi neden bin aydan hayırlıdır?

  "Bin ay" seksen üç sene dört aylık bir süredir. Geçmişteki salih kimselerin bir ömür boyu kazandıkları manevi mertebeyi bir gece içinde elde etme fırsatıdır.

  Peygamberimiz (s.a.v) Sahabilere İsrailoğulları'ndan 4 kişinin 80 sene boyunca hiç günah işlemeden ibadet ettiklerini anlattı. Sahabiler bunu hayretle karşıladı.

  Cebrail Aleyhisselâm geldi, "Yâ Muhammed, ümmetin o birkaç kişinin seksen sene ibadetinde hayrete düştüler. Allah sana ondan daha hayırlısını indirmiştir" diyerek Kadir Suresi'ni okudu ve "İşte bu senin ve ümmetinin hayran kalışından daha hayırlıdır" buyurdu.

  ________________________________________________

  Mübarek gecelerde ölenler âhirete imanlı mı gider?

  Bir kimsenin iyilik ve kötü*lüğü Allah'a olan kulluğu ile ölçülür ve imanı olduğu halde, İslâm'a uymayan hal ve hareketleri varsa bu insan günahkâr insandır.

  Bu çeşit insanlar ölünce onları nasıl bir son bek*ler? Peygamber Efendimiz'in (a.s.v.) bu konudaki ifa*deleri açıktır:

  (Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz; nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz.)

  Bu gerçek başka bir hadiste de şöyle dile getirilir:

  (Kim ne halde iken ölürse, Allah onu o şey üzerine di*riltir.) (Feyzü'l-Kadîr, 6: 226.)

  Allah'a ve diğer iman esaslarına inanan bir insan, öldüğü zaman mü'min ve Müslüman sayıldı*ğından Müslüman olarak işlem görür.

  Böyle birisinin âhiretteki durumunu Peygamberimiz (a.s.v.) şöyle dile getiriyor:

  (Kim Allah'tan başka bir ilâh olmadığını bilerek ölürse cennete girer.) (Müslim, İman: 43.)

  Bir mü'min mübarek gün vede gecelerin birinde ve*fat ederse, Cenâb-ı Hakk'ın ona ayrı bir muamele edece*ğine dair bir hadis-i şerifte şöyle buyrulur:

  "Bir Müslüman cuma günü veya gecesi ölürse Cenâb-ı Hakk onu kabir fitnesinden (sualinden ve azabın*dan) kurtarır." (Tirmizî, Cenâiz: 73; Müsned, 2:176.)

  Başta cuma günü ve gecesi olmak üzere, Kadir Gecesi gibi gecelerde vefat edenlere Cenâb-ı Hak o vakitlerin hürmetine ayrı bir muameleye tabi tutacak*tır.

  Bir mü'min ölmeden önce böyle bir gecede Cenâb-ı Hakk'ın affına ermişse haliyle bu nimetten faydalanacak ve kurtula*caktır.

  Bunun yanında imandan yoksun olan ve mü'minlere karşı sürekli düşmanlık duyguları taşıyan bir kimsenin durumu ebedi bir kayıp ve büyük bir hüsrandır. Kadir Gecesi'nde de ölse sonuç değişmeyecektir.