Önemli Kadınların ve erkeğin doktor muayenesi nasıl olur ?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve saadet tarafından 28 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Kadının erkek doktora muayene olması caiz mi? Erkeğin kadın doktora muayene olması dinin sakıncası var mı?


  Dinimiz herşeyin ölçüsünü belirlemiş,herşeyi belirli bir mantıklı hükme bağlamıştır. bunlardan biriside eşlerden birisinin hastalığa mahzur kaldığında yada kadınların doğum gibi zaruri ihtiyaçlarında doktor muayenesinin esaslarıdır

  Aslında uygun olan erkek hastanın erkek doktora tedavi olması, kadının da kadın doktor nezdinde muayene olmasıdır. Fakat diyelim ki ortada çok ciddi bir sağlık sorunu var bunun çözümü için bir mecburi bir durum söz konusu olursa kadın erkek doktora tedavi olabilir.

  Peki kadının erkek doktora tedavi olması için gereken mecburi şartlar nelerdir?

  Öncelikle kişinin tedavi olacağı hastane imkanları yani doğum anını düşünelim eğer ki ani bir şekilde gelişen bir durumda ve hastanede doğum yapan tek doktor erkekse o zaman dinimiz bunda bir sakınca görmemiştir. Yada kişinin maddi durumu, doktorların uzmanlık alanlarına göre çeşitlilikler. Günümüzde hemen hemen herkesin yaşadığı ilde devlet hastanesinin yanı sıra birde çeşit çeşit alanında uzman doktorların bulunduğu özel hastahaneler de bulunmaktadır..

  Mümkünse bize düşen görev bu kadar çeşitliliğin içinde erkeklerin erkek doktorlara, kadınların da kadın doktorlara muayene olmasıdır. Burada bizlere düşen görev nasıl ki tüm şartları zorlayıp ancak imkanlar el vermediği zaman dinimizin emirlerine uymaksa doktorların da bazı sorumluluklari vardır.
  Doktora düşen gorev yani doktorun muayene etmesi gereken yere fazla bakması,fazla dokunması, ihtiyaç olmayan yere bakmaması gerekir bunun ölçüsü dinimizde de belirtir.


  Yakin dönemden beri beli süregelen bir anlayışa göre özellikle doğum yapan doktorun güçlü olması gerektiğini düşünüldüğü için herkes doğum yakacak doktorun erkek olmasını ister. Halbuki çağımızın modern tıp çağında kadınların da pek bir rahatlıkla doğum yapalildiğini unutmamalıyız. Yani hem kadın doğum uzmanının bulduğu hemde erkek doğum uzmanının bulunduğu aynı yerde doğum yapacak kişinin erkek doktora doğum yaptırması caiz değildir.