kadınların örtünmesi ile ilgili ayetler nelerdir

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Kadınların örtünmesi ile ilgili ayetler

  Nur suresi ayet 31 :

  (Ey Muhammed!) mümin hanımlara söyle; gözlerini şehvetli bakışlardan korusunlar , cinsel organlarını harama bulaştırmaktan korksunlar, (açmaksızın) görülmesi zaruri olanlar hariç süslerini göstermesinler. baş örtülerini yanlarına sarkıtsınlar.

  süslerini; (tabii ve sun'i güzelliklerini) kocalarından veya babalarından veya kendı oğullarından veya kendi kardeşlerinden veya kardeşlerinin oğullarından veya kız kardeşlerinin oğullarından veya hanımlardan veya sahip oldukları cariyelerinden veya cinsi iktidarı olmayan hizmetçilerinden veya kadınların mahrem yerlerini henüz anlayacak çağda olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. gizledikleri süslerini başkalarına bildirmek için ayaklarını da vurmasınlar >>]
  Ahzap suresi ayet 59 :

  Ey Peygamber! hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle. (evin dışında erkeklerin arasına çıktıklarında) cilbablarını, kendilerini baştan aşağı örten dış elbiselerini üzerlerine alıp örtünsünler.

  bu, onların başkaları tarafından tanınıp rahatsız edilmemeleri için daha uygundur. Allah çok bağışlayan çok merhamet edendir. >>

  yukarıda sunulan Kur'an ayetleri örtünmenin gereğini belirtiyor, tabii ve su'ni güzelliklerin açığa vurulmaması hakikatini duyuruyor, vucüdü baştan aşağı örtecek bir giysiye kapanmasını bildiriyor ise de ayrıntıya inmiyor. ancak Allahın Resülünün konuylailgili ilgili diğer hadisleri çıplaklık da olduğu gibi bizi aydınlatıyor ve islami örtünmenin özelliklerini açıklıyor ve bu yazılar son günlerde tartışılan "Kur'an da örtünmekle ilgili ayetler varmı" tartışmalarına da son noktayı koyuyor.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019