Kadınların Cemaatle Namazda Saf Düzeni

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 6 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Kadınların Cemaatle Namazda Saf Düzeni

Kadınların-Cemaatle-Namazda-Saf-Düzeni.

İslamın ilk yıllarından beri kadınların camide ayrı bir kat, oda, camiden kopuk ayrı bir yapı olmadan caminin ana mekanında saf düzenine uyarak namaz kıldıkları görülmektedir.
    Bilindiği gibi dinimiz, kadın erkek bütün müslümanları ibadet ile yükümlü tutmuş, bu hususta da kadın ile erkek arasında herhangi bir ayrım gözetmemiştir. Kur’ân-ı Kerîm’de kadınların camiye gidip ibadet etmeleri hakkında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Peygamber Efendimiz döneminde camiye giden kadınlara her türlü kolaylık tanınmıştır, hatta teşvik edilmiş ve böylelikle kadınların cemaatle ibadet sevabından faydalanmalarına özen gösterilmiştir. O dönemde kadınlar Mescid-i Nebevî’de vakit, Cuma, bayram namazlarına da katılmışlar, Peygember Efendimizin yaptığı vaaz ve sohbetlerden nasiplenmiş; din ve sosyal hayat ile ilgili konularda bilgi sahibi olmuşlardır. Kadınlar camide erkeklerle karmaşık bir şekilde oturmamışlar, fakat erkekler ile kadınların arası bir duvar ya da perdeyle ayrılmamıştır.

Kadınların-Cemaatle-Namazda-Saf-Düzeni--300x174.

Fatıma binti Kays anlatıyor: “Haydin toplayıcı namaza! diye cemaat arasında nida olundu. Camiye gidenlerin arasına ben de katıldım. Kadınların ön safında idim. Bu saf, erkeklerin son safının arkasındaydı”.

Kadınların cemaatle namazdaki saf düzeni ve erkeklerde aynı safta veya hizada olması konusu, ilmihallerde “muhâzâtü’n-nisa” terimiyle ifade edilir.

Kadınların Cemaatle Namazda Saf DüzeniNamaz kalabalık bir cemaat tarafından saf düzeni içerisinde edâ edilecekse, önce erkekler, onun arkasında çocuklar ve onun arkasında kadınlar safı olacak şekilde yapılır.

Enes b. Mâlik (r.a.)’in rivâyet ettiğine göre, ninesi Müleyke, Resûlullah’ı yemeğe davet etmişti. Yemekten sonra Resûlullah ‘Kalkın size namaz kıldırayım.’ dedi. Enes ile bir yetim çocuk Peygamber Efendimizin arkasında saf tuttu, kadın da onların arkasında namaza durdu.Hz. Peygamber’in bu uygulamasında da görüldüğü gibi, kadın Peygamber Efendimizin arkasında saf tutarak namazını kılmış; ayrı bir oda, paravan veya perde arkası gibi bir yere gönderilmemiştir.