Soru Kadınların camiye gitmesi caiz midir?

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 15 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Kadınların camiye gitmesi


  Hz. Peygamber (s.a.v) döneminde kadınlar beş vakit namaza, cuma ve bayram namazlarına cemaat olarak katılıyorlardı. Ancak erkekler ön safta, kadınlar ise arka saflarda yerlerini alıyordu.

  Kadınlar önceleri istedikleri kapıdan girebilirken, giriş ve çıkışlarda görülen izdiham yüzünden Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v), kapılardan birinin kadınlara ayrılmasını emir buyurmuştur. Bu kapı günümüz de "Kadınlar kapısı (Babü'n-nisa)" adıyla anılmaktadır.

  Günümüzde özellikle şehir hayatında kadınların cami, türbe, mezarlık, tarihi yer ve şahsiyetleri ziyarete gidiş ve gelişlerinde niyetleri kadar, kıyafetleri ve edeplerine de dikkat etmeleri gerekir. Bir sünnet sevabı alayım derken harama düşülmemelidir. Namaz için de olsa kadın için en hayırlı yer evinin içidir. Bir harama sebep olmadığı taktirde, kocası da izin verirse, kadının mahallesindeki camiye gitmesi yasak değildir. Özellikle namazla birlikte ilim, sohbet va vaaz gibi faydalı şeylerden istifade imkanı oluyorsa, bu engellenmez. Ancak giyim kuşama tam dikkat edilmiyor, yol ve camiye giriş-çıkışta edebe uymayan durumlar oluyorsa, bundan sakınmalıdır.

  Kadınların camiye gitmesi caiz midir.