Soru Kadının - Erkeğin yabancı birisi ile selamlaşmasi caiz midir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve saadet tarafından 24 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Kadının - Erkeğin yabancı birisi ile selamlaşması caiz midir?

  Dinimize göre bir erkeğin eşi dışında nikahını düşüreceği baska bir kadınla bir kadının da baba,kardeş ve amcaları dışına ki erkeklerle tokalaşması Dinimizde uygun değildir.

  Özellikle iş hayatımızda,yada en basitinden ailevi buluşmalarda veya gittiğimiz bir törende, düğünde ne erkek yabancı bir kadınla tokalaşmalı nede kadın yabancı bir erkekle tokalaşmalıdır.

  Peki sevdiğimiz güvendiğimiz birisi bizimle tokalaşmak isterse biz ne yapmalıyız?

  Öncelikle tokalaşma konusunda Rabbimizin emir ve yasaklarını bilen insan bu durumun haram olduğunu bildiği ve inandığı için yerine göre hareket etmelidir eğer ki bu mümkün değilse bu durumun dinen uygun olmadığını karşı tarafta iletmelidir. Eğer ki yinede çözüm bulunmakta zorlanılırsa tokalaşma adetinin kendisinde küçüklükten beri süregelen bir alışkanlık olmadığını söylemelidir.
  Yinede herşeye rağmen her türlü tedbiri almamıza rağmen , durumun haram olduğunu anlatmamızın imkan olmadığı zamanlarda toklaşmanin dinimize ve dinimizin bize buyurduğu emirlere rağmen toklasma kaçınılmaz oluyorsa istemeyerek " günahına katlanma şartıyla tokalaşma gerçekleşebilir.

  Dediğimiz gibi eğer ki zaruret durumundaysak yani çok zor durunda kaldığımız anlamına gelir.
  Kısaca bir haram ile burun buruna gelen bur insan eger ki haramı uygulamadığı zaman dinine canına veya namusuna zarar gelecekse ancak o zaman zaruret söz konusudur. Öbür türlü kesinlikle affı yoktur.