Soru Kadının düğünde oynaması caiz midir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve saadet tarafından 27 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Kadının düğünde oynaması dans etmesi caiz midir?

  İnsanlar genellikle bir kere evleniyorum diyerek herşeyin en güzelini en iyisini yapmak isterler, bu hem damat tarafi içinde geçerli gelin tarafı içinde geçerli pekala bizler bir kereden birşey olmaz diye yaptığımız şeylerden hesaba çekilmeyecek miyiz ?

  Son zamanlara gününüzde öyle bir sektör ortaya çıktı ki bu sektör insanları hem israfa hemde gelecekleri için ,ahiretleri için bile sıkıntıya sokmaktadır

  Düğün sektörü. Düğünlerde özellikle yeni evli çiftler ilk dansı onlar yaparlar hatta sırf bunun için dans kurslarına giden bile vardır.

  Pekala kadının düğünde oynaması caiz midir?


  Kadınlar dinimize göre kendi aralarında eğlenip hoşça vakit geçirebilirler.ancak bunun da belirli ölçüsü vardır. Mesela bu eğlencelerin insanların ciddiyetini kaybetmemesini, insanları hafif meşrep hale getirmesi,dinimize aykırı bir şekilde olmaması ve erkeklerin göremeyeceği bir yerde olması gerekir. Çünkü kadın erkek karışık oynamak caiz değildir kadınlar oynayan erkeklere bakabilir ama onlarla beraber oynayamazlar.

  Özellikle dikkat etmek gerekirse düğün salonunda kadınlar,misafir erkeklerden başka özellikle müzikal ekibi,hatta erkek garsonları hatta ve hatta damadı ve damadın arkadaşlarıni da hesaba katarak hareket etmelidirler. Çünkü dinimize göre kesinlikle herhangi bir erkeğin bulunduğu yerde oynayamazlar.