İslam Kadere inanmanın insanlara faydası nelerdir? Kader ve Kaza nedir? Kazaya iman nedir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve saadet tarafından 23 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Kadere inanmanın insanlara faydası nelerdir? Kader ve Kaza nedir? Kazaya iman nedir?


  İmanın kelime anlamı inanmak demektir . Yani Rabbimizin peygamberler aracılığı ile bizlere gönderdiği emir ve yasaklara kalben inanmak ve Peygamber Efendimizin bizlere söylediği şeylere hiç şüphe etmeden kabul edip uygulamaktır.

  İmanın şartlarından birisi de Kadere imandır.

  Peki kader nedir ?


  Dünyada,evrende olup bitecek, yaşanacak şeylerin, olayların nerede ne zaman nasıl olacağını aslında kul bilmesede Rabbimizin evvelden beri bilmesine " kader" deriz.

  Rabbimizin önceden olacağını bildiği şeylerin vakti gelince meydana gelmesine de " kaza deriz.

  Çevremize baktığımızda, yada gözlerimizi kapatıp şöyle etrafımızı bir düşündüğümüz zaman aslında dünyada olan veya olmayan herşeyin Rabbimizin tarafından olduğunu bilmeliyiz,inanmalıyız çünkü kazaya ve kadere inanmak aslında Herşeyin Allah (c.c) tarafından olduğuna inanmak demektir yani tevhid inancı ile eşdeğerdir.

  Kadere ve kazaya inanmak demek, aslında kişinin hayır şer,iyi kötü,doğru yanlış, zararlı yararlı vs. ne varsa akıla gelebilecek ne varsa hepsinin Rabbimizin bilgisi dahilinde, Rabbimizin dilemesi ve onun tarafından geldiğine,inanmak ve Allah'tan başka hiç bir ilah olmadığına inanmak demektir.

  Peygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) " Kaza ve kader,hayır ve şer Rabbimizin yarattığına iman etmekle yetinmemizin emir edilmiş olduğunu, kader ve kazanın fazla incelenip tartışılmasının da kesinlikle yanlış olduğunu" vurgulamıştır.

  Peki kadere ve kazaya inananmak bizlere ne kazandırır?

  Öncelikle kazaya ve kadere inananan bir müslüman, Rabbinin herşeyi bir ölçüye göre bir düzene göre birbiri ardına herşeyin birbirinin bir ayrılmaz parçası olarak yaratıldığını bilir ve karşısına ne zorluk çıkara çıksın Rabbine yaslanır,ona güvenir. Çünkü Allah'ın herşeyi bildiğine, işittiğine " Onun" bilgisi olmadan ağaçların yaprak bile dökemeyecegini bilir.
  Kaderine razı olan,kadere inanan bir insan herhangi bir işte başarılı olamadığı zaman yada ne kadar çalışırsa çalışsın ne kadar emek verirse versin sonunda hüsrana uğradığı zaman yada başına bir felaket gelirse karamsar olmaz, moralini bozmaz ve Allah'ın rızasına boyun eğer ,ona dua eder, ondan ister ona sığınır.