Soru Kader ve Kaza Kavramları Nelerdir

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 7 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Kader ve Kaza Kavramları

  Evrende yüzyıllardır arkası gelmeyen mükemmel bir işleyiş, varlıklar arasında da eşsiz bir uyum vardır. Kainatta her şey belirli bir düzen içerisinde ve yasalara göre meydana gelmektedir. Güneşin her gün intizamlı olarak doğması ve batması, mevsimlerin birbiri ardınca gelmesi, gece ile gündüzün hiç şaşmaksızın birbirini takip etmesi, gezegenlerin kendi yörüngelerinden ayrılmadan ve birbirine çarpmadan hareketlerini sürdürmesi evrendeki düzenli işleyişin örneklerinden bazılarıdır. Canlıların doğması, büyümesi, hayatını tamamlaması; ağaçların meyve vermesi, ilkbaharda tabiatın canlanması, sonbaharda ise ağaçların yapraklarının sararıp dökülmesi gibi olaylar da belirli yasalar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Evrendeki her şey varlığını Allah Azze ve celle'nin sonsuz ilmi, iradesi, kudreti sayesinde ve onun koyduğu yasalara yani kadere uygun olarak sürdürmektedir.

  Kader; Allah Azze ve celle'nin olmuş ve olacak her şeyin yerini, zamanını ve özelliklerini önceden bilip takdir ve tayin etmesi demektir. Kaza ise Allah Azze ve celle'nin önceden takdir ettiği olayların, zamanı gelince onun ilmine ve takdirine uygun olarak gerçekleşmesidir.

  Kaza ve kadere iman, İslam dininin temel inanç esaslarından biridir ve bu sebeple her Müslüman, kaza ve kadere inanır. Kaza ve kadere inanmak Cenab-ı Allah’ın sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi olduğuna inanmanın bir gereğidir.
   
Manevi hayat Benzer Konular
Yüklüyor...