Kade Ne Demek

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Eylül tarafından 15 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Kade Nedir Kade Anlamı

  Sözlükte "oturmak" anlamına gelen ka'de, dinî bir kavram olarak, namazın ikinci rekatında ve namazın sonunda oturmak anlamına gelmektedir. Namazdaki bu oturuşta, erkekler sağ ayaklarını parmaklar kıbleye gelecek şekilde dikerler ve sol ayaklarını yayarak üzerine otururlar. Kadınlar ise iki ayaklarını da sağ taraftan çıkarıp, kaba etlerini yere koymak suretiyle otururlar. Ka'dede elleri uyluklar üzerine koymak ve kucağa bakmak namazın adablarındandır.

  Ka'de-i ûlâ ve ka'de-i âhire olmak üzere ikiye ayrılır. Ka'de-i ûlâ; kelime anlamıyla ilk oturuş demek olup, iki rekatten fazla namazların ikinci rekatinde tahiyyata oturmaya denir. Ka'de-i ûlâ, namazın vaciplerindendir. Unutularak terk edilmesi halinde sehiv secdesi yapılması gerekir. Bu oturuşta Tahiyyât duasını okumak sünnettir. Tahiyyatı okuduktan sonra beklemeden üçüncü rekata kalkılması gerekir.

  Ka'de-i âhire; kelime anlamıyla son oturuş demek olup, namazın sonunda teşehhüd miktarı oturmaktır. Teşehhüt miktarı, Tahiyyat duasını okuyacak kadar bir süredir. Bu oturuşta tahiyyatı okumak vaciptir. Tahiyyatı okuduktan sonra Salli ve Bârik dualarını ve bir dua (Rabbenâ duası) okumak sünnettir. Dualar bitirildikten sonra selam verilir. (İ.P.)