Soru Kabir Hayatı Nedir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Kabir ölen kimsenin konulduğu ve defnedildiği yere denmektir. Buna Türkçe de mezar da denilmektedir. Buradaki hayat dünya ile ahiret arasında bir geçiş yeridir.

  Kabirde sorgu haktır. Ölü kabre konulduğunu zaman kendisine Münker ve Nekir adında 2 melek gelir. Bu melekler ölen kimseye "rabbin kim", "dinin ne" "peygamberin kim", diye sual sorarlar.
  Mü’min olan bir kimse bu sorulara, "Rabbim Allahu [c.c.]", "Peygamberim Hz. Muhammde Mustafa [s.a.v.]" ve "Dinim İslam" diye cevap verir. Bu cevap üzerine melekler sevinir ve O’nu kutlarlar. Kabir artık bu kimse için cennet bahçelerinden bir bahçe olur.

  İman etmemiş veya iman ettiği halde inandığı gibi yaşamamış olan bir kimse bu suallere cevap veremez. Kabir artı onun için cehennem çukurundan bir çukur olur.

  Peygamber Efendimiz [s.a.v.] bu konuda "kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe ya da cehennem çukurundan bir çukurudur." Buyurmuşlardır.

  Sual için kabir şart değildir. Suda boğulmuş yada kül olmuş vb sebeplerle kabre konulmamış olanlarda sorguya çekilirler.

  Yalnız peygamberlere ve çocuk yaşta ölenlere sual yoktur.