Kabir azabından kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Kazabından kurtulmak için ne yapmalı

Kabir veya Cehennem azabından kurtulmak için itikadı düzgün bir Müslüman olmak ve dinimizin emirlerine riayet etmek, yasakladıklarından kaçmak şarttır.

Ebû Ubeyde “Fedail” adlı kitabında, Beyhaki “Delâil” de ibn-i Mesûd (Radıyallahû. anh)’dan rivayet ettiklerine göre, şöyle demiştir:
    Meyyit, öldüğü zaman her taraftan ateş yakılır. Onu yakmaya başlar. Eğer ona mani olacak ameli yoksa…
    Bir adam öldü. Kur’an’dan yalnız Tebâreke sûresini okumuştu. Azap baş tarafından geldi, sûre, «o beni okurdu» dedi. Ayak ucundan geldi, sûre “onlar beni çok taşıdılar,” dedi. Göğüs tarafmdan gelmek istedi, sûre “o beni çok bellerdi” dedi ve onu kurtardı
    Daremi «Müsned»inde Halid bin Madan’dan rivayet etliğini göre, şöyle demiştir:

“Bana ulaştı ki, secde sûresi, kabirde sahibini korur. «Ya Rabbi eğer ben senin kitabından isem, beni ona şefaatçi kıl, eğer kitabmdan değil isem beni ondan imha et» der. Kuş şekline girer, kanad-larmı açıp ona şefaat eder, onu, kalan azabından kurtarır.”
    Ravi Tebâreke suresi içinde aynı şeyleri söylemiş. Onun için, Halid, onları okumadan uyumazdı.

Kabir azabı en çok, üstüne idrar sıçratan ve Müslümanlar arasında söz taşıyana olur. Cuma günü veya gecesi ölenler, her gece Tebareke [ve secde] suresini okuyanlar ve ölüm hastalığında İhlâs suresi okuyanlara kabir suali olmaz. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Namaz kılmayanın kabri ateşle dolar. Gece-gündüz onu yakar. Bir tinnin, her namaz vaktinde onu sokar.) [Kurretül-uyun]