Soru İtikafı Bozan Haller Nelerdir

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Katılım:
  4 Haziran 2014
  Mesajlar:
  6.189

  İtikafı Bozan Şeyler Nelerdir?

  itikafı bozan şeyler şunlardır.


  1. Cinsi münasebette bulunmak. İster kasten, ister unutarak olsun itikafı bozar. İnzal olması şart değildir. İtikaf yapan kimse için, zevcesi ile cinsi münasebet veya buna sebep olacak öpme ve okşama gibi herhangi bir hareket haramdır. Yalnız, cinsi münasebetin dışındaki hareketlerde inzal olmadıkça itikaf bozulmaz. Aynı şekilde bakma veya düşünme sonucu boşalma itikafı bozmadığı gibi, itikaf halinde uykuda ihtilam olmak da itikafı bozmaz.

  2. Özürsüz mescidden çıkmak. İtikafa giren bir kimse özürsüz olarak, bilerek veya yanlışlıkla mescidden bir müddet çıkacak olsa itikafı bozulur. Bu süre Ebü Yüsuf ve İmam Muhammed’e göre bir günün yarısından fazla olan bir müddettir. Bir görüşe göre ise, bir günün bir bölümünden ibarettir. İtikaf yapan bir kadın itikaf yaptığı odadan özürsüz yere evin diğer kısımlarına çıksa itikafı bozulur.

  Hasta ziyaretinde bulunmak, cenaze hizmetinde bulunmak, mescid dışında cenaze namazı kılmak, şahitlik etmek, bir hastalık sebebiyle bir saat kadar dışarı çıkmak da itikafı bozar. Ancak itikaf yapılırken, hastaları ziyaret ve cenaze namazında bulunmak şart kılınmışsa, bunlar için çıkılması itikafı bozmaz.

  Yukarıda anlatılan mescidden dışarı çıkma ile ilgili meseleler, Vacip olan itikaflar içindir. Sünnet veya müstehap olan itikaf ise bir özür bulunsun veya bulunmasın dışarı çıkmakla veya hasta ziyaret etmekle itikaf bozulmaz. Ancak itikaflı mescidden dini, zaruri veya tabii ihtiyaçları için çıkabilir. Mesela, itikaf yapılan mescidde cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazı kılmak için başka bir mescide gitmek dini bir özürdür.

  Küçük ve büyük abdest için mescidden dışarı çıkmak tabii özürlerdendir. İçinde bulunulan mescidden zorla çıkarılmak veya şahsi ve malına yönelik tehlike sebebiyle korkudan başka bir mescide taşınma zaruri bir ihtiyaç için çıkıştır.

  3. Hastalık. İtikaflıya, itikafı esnasında birkaç gün baygınlık veya akıl hastalığı arız olsa itikafı bozulur. İyileşince yeniden itikafa başlar. Vacip olan bir itikaf bozulunca kazası gerekir. Nafile bir itikafın, tercih edilen görüşe göre kazası gerekmez.

  ltikaflı, muhtaç olduğu şeyleri mescidde bulundurmaksızın mescidde satın alabilir. Yemesi, içmesi, uyuması mescidde olur. Uygun yer varsa mescid içinde abdest ve gusül alabilir. Böyle hazırlanmış bir yer yoksa dışarı çıkar, abdest ve guslü müteakip hemen mescide girer. itikaf yapan, ezan okumak için minareye çıkabilir.

  Sadece geceler veya sadece gündüzlere niyet edilerek itikaf yapılabilir. Ancak gece itikaf adağı yapılmaz; çünkü adak itikafta oruçlu olmak şarttır, gece ise oruç tutulmaz.

  En iyisini yüce Allah bilir.

  Hamdolsun alemlerin rabbi yüce Allah’a.