Soru İtikaf nedir kısaca bilgi

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 17 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

İtikaf nedir?

İtikaf, bir mescidde ya da mescid hükmündeki bir yerde ibadet amacıyla bir süre durmaktan ibarettir ve itikaf yapana "mu'tekif" denir.

İtikaf yapan kişi, bütün vakitlerini ibadete, namaza ayırmış demektir ve itikaf çok şerefli bir ibadet olup, Allah Azze ve celle'nin mabedine sığınıştır. Kendini dış dünyadan uzaklaştırıp Cenab-ı Allah'ın misafiri olmaktır, Mideye değil gönüle yönelmektir. Dünyayı değil ahireti dert etmektir.

İtikaf, ilahi huzurda boyun büküp, "Ya rabbi, günahlarımla kapına geldim, kusurumu bildim, sana yöneldim, bağışlanmadıkça beni buradan çıkarma" demektir. İtikaf sayesinde insanın maneviyatı yükselir, kalbi nurlanır, ilahi feyiz ve yardımlara nail olur.

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) Medine'ye geldikten sonra vefatına kadar her ramazan ayının son on gününde iti-kafa girerdi.

Bir itikafın en az süresi, Ebu Yusuf'a göre bir gündür. İmam Muhammed 'e göre ise bir saattir. Bundan maksat kısa bir süre de olabilir. Şafiiler'e göre ise, "sübhanellah" diyecek kadar bir zamandan daha fazla durmaktır.