İtikaf nedir, kadınlar nasıl yapar?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 21 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İtikaf nedir, kadınlar nasıl yapar?

  İtikâf-nedir-kadınlar-nasıl-yapar.

  Ruhumuza bir ramazan hediyesidir itikaf. İtikaf özellikle ramazan ayının son 10 gününde bir mescit veya camiye kapanıp ibadet etmektir. İtikafın amacı dünyevi işlerden uzak kalarak adeta ruhsal bir detoks yapmak ve nefsi arındırmaktır. İtikafta dünya kelamı edilmez; sadece abdest, tuvalet vb. ihtiyaçlar için kısa süreliğine ayrılıp yeniden camiye dönülür. İtikafa giren kimse camide uyur ve yemek yer. Erkekler cami ve mescitlerde, kadınlarsa evlenin bir köşesini düzenleyip orada da İtikafa girebilirler. Malezya’da hanımlar kendileri için özel hazırlanmış camilerdeki bölümlerde İtikafa giriyorlar. Minicik çocuklarda annelerine eşlik edip, anneleriyle birlikte camide kalarak, halının üzerinde yatıp kalkıyorlar. Akşam birlikte, iftarda camide dağıtılan çorba ile iftar ediyorlar. Kadınlar evde itikaf yapmak isterlerse ev işleri, temizlik vs. ile uğraşmıyor, sadece ibadetle meşgul oluyor.


  İtikaf nedir kısaca: Arapça bir kelime olan itikaf bir yerde durmak, yapışmak, tutunmak, ayrılmamak anlamlarına gelmektedir. Dini bir terim olarak da kalbi ve bedeni sadece Allah (c.c) ile meşgul ederek Ramazanın son 10 gününü bir cami ya da mescitte geçirmektir. Ramazan dışında bir mescitte itikafta durmanın ise bir süresi yoktur. Niyet edilerek istenildiği kadar İtikafta kalınabilir.


  Peygamber efendimiz (s.a.v) ramazan ayının son 10 gününü İtikafta geçirmiş, böylece o gecelerde saklı Kadir gecesini de en güzel şekilde ihya etmiştir. O hayattayken ve vefatından sonra da hem mübarek annelerimiz hem de sahabe-i kiram İtikafa girmişlerdir. Hazreti Aişe’den (r.a) rivayetle: “Resulullah (s.a.v) Ramazan’ın son 10 günü vefat edinceye kadar itikafa girdi. Vefatından sonra da hanımları itikafa devam etti. (Buhari, İtikaf, 1)