Soru itikaf nedir itikafa nasıl girilir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 25 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İtikaf nedir nasıl yapılır

  İtikaf yaparken yap ılacak özel bir zikir ve dua bulunmamaktadır. Ancak kişi, kendisini çokça Kur'an okumaya ve diğer zikirlere vermelidir.

  İtikaf, cemaatle namaz kılınan bir mescidde, oruçlu olarak itikafa niyet ederek bulunmak demektir. Buna göre itikaf, "Allahım beni bağışlamadıkça huzurundan ayrılmayacağım" demek olur. Bu şekilde itikaf yapmak, Peygemberimiz'in (sallalahu aleyhi vesellem) yaptığı bir uygulama olup Hanefilere göre sünnet-i kifayedir. Yani bir yerleşim yerindeki cemaat içinde bir kişinin yapmasıyla diğerleri sorumluluktan kurtulmuş olur. Bununla beraber durumu müsait olan daha çok sayıda kişinin de itikafa girmesi çok faziletli bir davranış olur. İtikaf Şafiiler'e göre sünnettir.

  İtikafın amacı; Allah Teala'ya yakınlaşabilmek için dış dünyadan sıyrılmaktır. Kalbi dünyevi meşguliyetlerden uzaklaştırmaktır. Onun keremine dayanmak ve rahmetine yakınlaşmaktır. İtikaf yapan kişi, mescid de geçireceği bütün zamanı ibadete ayırmış demektir.

  İtikafın en az süresi fıkıh alimlerine göre, herhangi bir zaman dilimi içinde geçen az veya çok süre demektir. Mescidde niyet ederek kısa bir süre oturmak da itikaf sayılır. Bu sebeple mescide girerken, "Allah rızası için itikaf yapmaya" diye niyet edilebilir.

  İtikaf süresince hayır konuşmak ve günah sayılacak işlerden kendini tutmak gerekir. İtikafta olduğu müddetçe kişi, Kur'an-ı Kerim, Hadis-i şerif veya dini kitapları okuyabilir. Salat ve selam getirilebilir. Zikir yapabilir, tefekkür edebilir. Allah dostlarının hayatlarından, kendi hayatı için örnekler araştırabilir.

  Kadınlar, itikaf ibadetlerini evlerinde namaz kılmak için ayırdıkları bir yerde yaparlar. Erkekler için mescidde geçerli olan bütün uygulama, kadınlar için de evlerinde geçerlidir.

  itikaf nedir nasıl girilir.