Namaz İstihare Namazının ne zaman nasıl kılınışı- Konu ile ilgili olarak hadisler

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve saadet tarafından 11 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

İstihare Namazının ne zaman nasıl kılınışı- Konu ile ilgili olarak hadisler

İstihare Namazı

İstihare: hayırlı olanı dilemek anlamına gelir. İnsanlar dünya ya da ahiret hakkında işlerin nasıl sonuçlanacağını çok kere kestiremez, ama bunu merak ederler. Bu meraklarını gidermek için farklı yollara başvururlar. Örneğin cahiliyye devri Arapları bu amaçla fal oklarına başvururlardı. Hz. Muhammed (s.a.v), böyle yanıltıcı usullere başvurarak gelecek hakkında hüküm verme geleneğini kaldırarak “istihare” uygulamasını getirmiştir.

Konu ile ilgili olarak Hz. Muhammed (s.a.v.), şöyle buyurmuştur:“Sizden birinize bir iş hakkında tereddüt ve üzüntü çöktüğü zaman farz namazlarından başka olarak iki rekat namaz kılsın, sonra şöyle duada bulunsun: Ey Allah’ım! Senin ilmine güvenerek senden hakkımda hayırlısını istiyorum ve kudretine sığınarak senden kudret istiyorum ve senin sınırsız lütfundan bana ihsan etmeni istiyorum; çünkü sen, her şeye kadirsin, ben bir şeye kadir değilim. Sen bilirsin, ben bilmem, Sen bilinmeyenleri bilirsin.

Allah’ım! Senin ezeli ilminde, yapmayı düşündüğüm bu iş benim dinim ve dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. Eğer bu iş senin ezeli ilminde, benim dinim ve hayatım hakkında ve işimin akıbeti hakkında -erken veya geç olmasında- şerli ise onu benden geri çevir, beni de ondan vazgeçir ve benim için nerede olursa olsun yalnızca hayırlı olanı takdir et, sonra beni ona razı kıl.” (Buhari, De’avat, 48; Tirmizi, Salat, 344)

Buna göre istihare yapmak, merak edilen bir sonucu öğrenmeye çalışmak değil, Allah’tan hayırlı sonucu istemektir. Kılınacak iki rekat namazın ardından Hz. Muhammed (s.a.v) öğrettiği istihare duası okunur ve mümkün mertebe konuya yoğunlaşmaya çalışılır. Gece vakitleri bu bakımdan daha uygundur. Rüya görmek üzere uykuya yatmak şart değildir. Yapılan duanın ardından insanın gönlünde bir yöneliş, bir eğilim belirebilir, bir rahatlık duyulabilir. Bu, işin hayırla sonuçlanacağına yorulabilir. Aksine, bir sıkıntı ve darlık hali oluşursa, işin iyi olmayacağına yorumlanabilir. Birinci istiharede sonuç alınamazsa üç kere veya yedi kere tekrarlanabilir