İstiğfar ne demektir? dinimizde önemi nedir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 20 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  İstiğfar ne demektir? dinimizde önem nedir?

  İslam dininde insan için aslolan günahkarlık olmadığı halde Kuran’da yüzlerce yerde vurgulanan mağfiret talebinin nedeni hayata günahsız başlayıp kemale ulaşması beklenen insanın bu kemal vasıfları edinme yolunda geri kalışlarını telafi etmek içindir. Bu sebeple mağfiret temennisi olan tövbe-istiğfar aynı zamanda bir yükseliş aracıdır.. (Zariyat, 51/18; Enfal, 8/4; Muhammed, 47/15; Fussılet, 41/32; Fetih, 48/29.)


  [​IMG]

  Yalnız bu mağfiret talebinde sözlerle davranışların birbirini desteklemesi gerekir. Pişmanlık, tövbe ve ıslah aşamalarını içermeyen bir mağfiret talebi ciddi değildir. Kur’an’da yer alan mağfiret ayetlerinin çok defa tövbeyi ve iyi davranışları şart koşması da bunu gösterir (Furkan, 75/70; Neml, 27/11; Tegabün, 64/18; Nur 24/22.) Aynı zamanda mağfiret talep edenin affedilmeyecek hiçbir günah olmadığını da bilmesi gerekir. (Zümer, 39/53.) Kişi ölüm haline varmadıkça günahlarının örtülüp yeni bir başlangıç yapma şansının kalmadığı bir nokta yoktur.


  Günahkar olmadığı sürece Rabbimizin kusurları örtmeyi ifade eden isimlerinin tecellisi için bir mahal de kalmayacağından Ğafur isminin tecellisi insanların günah işlemelerine ve bağışlanmalarını istemelerine bağlıdır. Mağfiret temennisi olan tövbe-istiğfar aynı zamanda bir yükseliş vastasıdır Bu nedenledir ki Efendimiz (s.a.s.) “Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah sizi giderip yerinize günah işleyip mağfiret dileyen kimseler yaratırdı.” buyurmuştur. (Müslim, Tevbe, 9.)