İstibra nedir? Zinadan dolayı iddet beklenilmesine gerek var mıdır?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 19 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Zinadan dolayı iddet beklenilmesine gerek var mıdır?

  Bir kadının, gayrimeşrû bir ilişkiden dolayı iddet beklemesi gerekmez. Ancak nesebin karışmasını önlemek maksadıyla, zina irtikâp eden bir kadının evlenmek istemesi üzerine, önceki ilişkisinden hamile kalıp kalmadığının anlaşılması için bir süre beklemesi gerekir ki buna istibra denir. Bu süre genellikle kadının hayız görmesiyle biter çünkü bu takdirde kadının hamile olmadığı anlaşılmış olacağından nesebin karışma ihtimali de ortadan kalkmış olur. İstibranın cariyelere taallûk eden birçok ahkâmı varsa da günümüzde böyle bir müessese olmadığı için bunun üzerinde durmuyoruz.

  Cariyelerin yanında, zina etmiş hür kadınların da evlilikten önce neseplerin karışmasını önlemek için bir süre beklemeleri gerektiği hususunda ulema arasında ittifak varsa da bunun müstehap veya vacip olduğu hakkında ihtilaf edilmiştir.Şayet bir kadın evlilik dışı bir ilişkiden dolayı hamile kalır ve zina yaptığı erkekle evlenmek isterse beklemeden evlenebilir Bir kadının, gayrimeşrû bir ilişkiden dolayı iddet beklemesi gerekmez. Ancak nesebin karışmasını önlemek maksadıyla, zina irtikâp eden bir kadının evlenmek istemesi üzerine, önceki ilişkisinden hamile kalıp kalmadığının anlaşılması için bir süre beklemesi gerekir ki buna istibra denir. Bu süre genellikle kadının hayız görmesiyle biter çünkü bu takdirde kadının hamile olmadığı anlaşılmış olacağından nesebin karışma ihtimali de ortadan kalkmış olur. İstibranın cariyelere taallûk eden birçok ahkâmı varsa da günümüzde böyle bir müessese olmadığı için bunun üzerinde durmuyoruz.Cariyelerin yanında, zina etmiş hür kadınların da evlilikten önce neseplerin karışmasını önlemek için bir süre beklemeleri gerektiği hususunda ulema arasında ittifak varsa da bunun müstehap veya vacip olduğu hakkında ihtilaf edilmiştir.Şayet bir kadın evlilik dışı bir ilişkiden dolayı hamile kalır ve zina yaptığı erkekle evlenmek isterse beklemeden evlenebilir.

  Bir kadının, gayrimeşrû bir ilişkiden dolayı iddet beklemesi gerekmez. Ancak nesebin karışmasını önlemek maksadıyla, zina irtikâp eden bir kadının evlenmek istemesi üzerine, önceki ilişkisinden hamile kalıp kalmadığının anlaşılması için bir süre beklemesi gerekir ki buna istibra denir. Bu süre genellikle kadının hayız görmesiyle biter çünkü bu takdirde kadının hamile olmadığı anlaşılmış olacağından nesebin karışma ihtimali de ortadan kalkmış olur. İstibranın cariyelere taallûk eden birçok ahkâmı varsa da günümüzde böyle bir müessese olmadığı için bunun üzerinde durmuyoruz.Cariyelerin yanında, zina etmiş hür kadınların da evlilikten önce neseplerin karışmasını önlemek için bir süre beklemeleri gerektiği hususunda ulema arasında ittifak varsa da bunun müstehap veya vacip olduğu hakkında ihtilaf edilmiştir.Şayet bir kadın evlilik dışı bir ilişkiden dolayı hamile kalır ve zina yaptığı erkekle evlenmek isterse beklemeden evlenebilir.
   
  emel karaca bunu beğendi.