İstanbul'un ünlü tarihi hamamları

Konusu 'Genel Bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 9 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  İstanbul’un ünlü tarihi hamamları

  İstanbulun-ünlü-tarihi-hamamları.


  Sultanların şehri İstanbul’da mimarisi, tarihiyle ünlü pek çok hamam bulunmaktadır. Soğuk kış günlerinde yorgunluğunuzu atmanız için ziyaret edilmesi gereken en güzel İstanbul Hamamları hakkında bilgiler…
  “Temizlik imandan gelir” anlayışının izinde biçimlenen bir kültürün vazgeçilmezi olan hamamlar, hem mimari özellikleri hem de sosyal karşılıkları bakımından önemli bir medeniyet göstergesi olmuşlardır. Hamam kültürü Osmanlı İmparatorluğu’nda olduğu gibi günümüzde de önemli bir yer taşıyor. İşte kurnalarıyla, göbek taşlarıyla, peştemalleriyle İstanbul’un en köklü, en güzel ünlü hamamları…


  Cağaloğlu Hamamı

  tarihi-galatasaray-hamamı-300x191.

  Birinci Mahmut döneminde yapılan İstanbul’un en büyük çifte hamamlarından olan Cağaloğlu Hamamı, barok stili mimari yapıya sahiptir. 300 yıldır ayakta duran hamamın kadın ve erkekler için ayrı bölümleri bulunuyor. New York Times gazetesinin “Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer” listesinde de yer alan Cağaloğlu Hamamı, Osmanlı Döneminde inşa ettirilen son büyük hamam olma özelliğini taşımaktadır.


  Tarihi Galatasaray Hamamı


  Sultan II. Bayezid tarafından, Gül Baba’nın isteğiyle yapılmış olan Galatasaray Hamamı günümüzün en fazla tercih edilen tarihi hamamlarındandır. 1484 yılında o zamanların önemli zatlarından Gül Baba’nın Sultan II. Bayezid’den dileği olan hamam ve mektep, zatın istediği gibi büyük olarak yapılmış. Birçok paşa, kadı, sadrazam ve padişahın kullandığı hamam geçmişten günümüze kalan önemli miraslardandır.


  Tarihi Çemberlitaş Hamamı

  tarihi-çemberlitaş-hamamı-300x125.


  Kapalı Çarşı yakınlarında yer alan ünlü tarihi hamam Mimar Sinan’a 1584 yılında Nur Banu Sultan tarafından yaptırılmıştır. Hamam, kadın ve erkek bölümlerinden oluşan çifte bir hamamdır. Hamam içinde yer alan bazı göbek taşlarında Osmanlı yazıtları bulunmaktadır. Tarihi yapı, günümüzde hamam sefalarıyla yabancı ve Türk misafirlerini ağırlamaktadır.

  Süleymaniye Hamamı

  süleymaniye-hamamı-300x187.


  Kanuni Sultan Süleyman’ın isteğiyle Mimar Sinan’a yaptırılan hamam için Mimar Sinan ‘’kalfalık eserim’’ tabirini kullansa da günümüzdeki çoğu mimarın ustalık eserlerini geçtiğini söyleyebiliriz. Beyazıt’ta yer alan hamamın 3 ayrı bölümü bulunur. Kadın ve erkeklerin kullandığı ayrı bölümlerin yanı sıra Kanuni Sultan Süleyman’ın kullandığı bir loca bölümü de vardır. Osmanlı dönemini hissetmek ve yaşamak isterseniz bu hamam tam istediğiniz gibi.

  Kılıç Ali Paşa Hamamı

  çinili-hamam-300x187.


  Mimar Sinan’ın 1578-1583 tarihlerinde inşa ettiği bilinen hamamın özelliği, ışığı geçiren fil gözü bezeli kubbeleridir. İstanbul’un ikinci en büyük kubbesi olan Kılıç Ali Paşa Hamamı’nın dış bölümünde hamam ürünleri satan bir dükkânı da yer alıyor. Özel günler için gelin hamamı, damat hamamı ve kırk hamam gibi etkinlikler düzenlenen hamam sabah kadınlar için, öğleden sonra erkekler için hizmet veriyor.

  Çinili Hamam


  Bu hamam 1640 yılında Kösem Sultan tarafından yaptırılmıştır fakat hamamın bitimine ömrü yetmediği için devamını kardeşi getirmiştir. Çinilerle dolu olduğu için o dönem ‘’Çinili’’ adı verilmiştir ancak çiniler günümüze kadar gelememiş hamam içerisinden çalınmıştır. Hamam Üsküdar’da bulunuyor. Birçok dizi ve film için adeta plato yeri gören hamamı tv ekranlarında çokça yer alıyor.


  Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

  ayasofya-sultan-hürrem-hamamı-300x190.

  Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan’a 1556 yılında Aya Sofya Camii’nin yaptırılan hamam, 1910 yılına kadar hizmet vermiştir. Bir dönem cezaevi ve 1958 yılındaki tadilatın ardından 2008 yılına kadar bir halı mağazası olarak faaliyet göstermiştir. 2012 yılından itibaren de yeniden hamam olarak kullanılmaya başlanmıştır