Namaz İşrak namazı (duha namazı) hangi vakit- ne zaman kılınır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve saadet tarafından 10 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  İşrak namazı (duha namazı) hangi vakit- ne zaman kılınır?

  Kuşluk Namazı hangi vakit kılınır: Güneş doğup bir müddet yükseldikten (güneşin doğuşundan yaklaşık 45–50 dakika) sonra zeval vaktine kadar kılınan nafile bir namazdır. Fakat günün ilk dörtte birinin geçtiği ve güneşin kızgınlaşmaya başladığı zaman kılınması uygundur. Bu namaz, “duha namazı” ve “işrak namazı” diye de anılır.

  İşrak namazı Hakkında Hadisler:
  Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), kuşluk namazının faziletli bir namaz olduğunu bildirerek kılınmasını tavsiye etmiştir.

  Sahabelerden Ebu Hureyre, şöyle demiştir: ٍ“Dostum Efendimiz ( s.a.v.), bana üç şeyi tavsiye etti: Her ay üç gün oruç tutmayı, iki rekât kuşluk namazı kılmayı ve yatmadan önce vitir namazı kılmayı.” (Müslim, “Salâtü’l-Müsâfirîn”, 85) Bir başka hadiste ise şöyle buyurulmuştur:

  “Her birinizin her eklemi için günde bir sadaka vermesi gerekir. Bu sebeple her tespih (sübhânellah demek) bir sadaka, her hamd (elhamdülillâh demek) bir sadaka, her tehlil (la ilahe illallâh demek) bir sadaka, her tekbir (Allahü ekber demek) bir sadaka, iyiliği tavsiye etmek, kötülükten alıkoymak bir sadakadır. Kuşluk vakti kılınan iki rekât namaz ise bunların hepsinin yerini tutar.” (Müslim, Salâtü’l-Müsafirîn, 84)
  Bu namazın fazileti ile ilgili daha başka hadisler de vardır.