İşrak (duha) namazı ile kuşluk namazı aynı mıdır? nasıl kılınır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve saadet tarafından 3 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  İşrak (duha) namazı ile kuşluk namazı aynı mıdır? nasıl kılınır?

  İşrak namazı varmış, sabah kılınan nafile namazlardan. Vakti ne zaman giriyor ne zamana kadar kılınabiliyor? Bu namazın özel bir duâsı var mı?

  Hz. Muhammed (s.a.v) kuşluk vaktinde güneş bir miktar yükseldikten sonra iki rekât namaz kılmayı tavsiye ettiğini, buna devam edenin deniz köpüğü kadar da olsa günahlarının affedileceğini müjdelediğini Ebû Hüreyre (ra.anh) haber veriyor. (Tirmizî, Vitir, 474. )

  Diğer yandan Resül Ekrem (s.a.v) ümmetine farz olur korkusuyla çoğu zaman bu vakitte namaz kılmadığını da Hazret-i Aişe (ra.anh) haber veriyor. (Müslim, Salâtil-Misafirîn, 77. ) Keza bu vakitte kimi zaman dört rekât, kimi zaman sekiz rekât, kimi zaman da on iki rekât namaz kıldığı da gelen rivayetler arasında.

  işrak güneşin doğması anlamına gelir. Duha da kuşluk vaktidir. Bazı islam âlimleri bu iki vakitte kılınan namazı aynı namaz olarak nitelemişler. Bu namaz; güneş doğduktan sonra kerâhetin çıkmasıyla, yani güneş doğduktan 45-50 dk. sonrası ile öğle namazının 45-50 dk. öncesine kadarki geçen vakitte kılınabilir. İkişer rekât olarak kılabileceğimiz gibi, dilediğimiz kadar artırabiliriz de. Bu namazın özel bir duâsı yoktur. Normal namazı nasıl kılarsak aynı şekilde kılacağız. Arkasından istediğimiz duâyı yapabiliriz.