İsraf nedir kısaca

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  İsraf ne demektir?

  Sözlükte (aşırı gitmek, gafil ve cahil olmak, yanılmak) gibi manalara gelen israf, dini bir kavram olarak ise insanın sahip bulunduğu nimetleri lüzumsuz ve aşırı tüketmesi demektir.

  İslamiyet, başta yeme, içme, giyim, kuşam, araba, ev ve eşya gibi maddi ihtiyaçlar olmak üzere her türlü rızıktan faydalanırken aşırılıktan kaçınmayı emrediyor.

  Bir ayette, "Ey Ademoğulları, her mescide gidişinizde temiz ve güzel elbiselerinizi giyiniz. Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez" (A'râf, 7/31) buyrularak israf yasaklanmış; başka bir ayette de ise;"Elini bağlı olarak boynuna asma. Onu büsbütün de açıp savurma. Sonra kınanmış pişman bir halde oturup kalırsın" (İsrâ, 17/29)

  Allah'u Teala hem israftan, hem de cimrilikten kaçınılması öğütlenerek dengeli davranılması istenmiştîr. Cimrilik, insanın nefsîni meşru olan şeylerden yararlanmaktan mahrum bırakmasıdır. İsraf ise gereğinden fazla harcama ve tüketimde aşırı gitmektîr ve israf, fert, aile ve toplum hayatında onulmaz yaralar açar ve toplumsal bozulma ve çürümeye götürür. Bir Müslüman dünya üzerîndeki maddî ve manevi îmkan ve nimetleri kendîsine emanet edildiği bilînci ile tüketmeli ve bu nîmetler üzerinde kendisinin olduğu kâdar toplumun da hakkı bulunduğunu unutmamâlıdır.
  İSRAF.
   
  Emre bunu beğendi.