Soru İsmin Kur'an'da geçmesi şart mı?

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 31 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Çocuğun ismi kuranda geçmeli mi?

  Halkımız arasında çocuklara konacak isimlerin mutlaka Kur'an'da geçmesi gibi yanlış bir inanış gelişmeye başlamış durumda! Peygamber Efendimiz, (s.a.v) güzel ve anlamlı isimler koymamızı tavsiye ediyor. Ancak bir ismin güzel olması için onun mutlaka Kur'anı- Kerim'de olması gerekmez. Nitekim Kur'an'da geçen her ismi, orada geçtiği için çocuğa isim olarak koymak yanlış olur. Çünkü Kur'an'da güzel isimlerin yanında şeytan, iblis, Karun, Haman, Ebu Leheb gibi isimler de vardır. Mesela günümüzde kız çocuklarına yaygınca olarak verilen "Aleyna" diye bir isim var. Manası bakılmaksızın kulağa hoş geliyor, ayrıca Kur'an'da da geçiyor diye bu isim kız çocuklarına veriliyor. Halbuki "Aleyna" kelimesi "bizim üzerimize olsun" anlamlarına gelen bir ifadedir.

  Şimdi Kur'an'da geçiyor diye çocuklara böyle çok da bir mana ifade etmeyen isimlerin verilmesi doğru olmasa gerek. Tabii bu ismin bir de yabancı dillerden,örneğin İbranizce kız ismi olan "İlena", İngilizce söylenişiyle,"Aleyna" den alınma ihtimali de var. O yüzden düşündüğümüz ismi çocuğumuza vermeden önce bir bilene danışmakta fayda var.

  Çocuğun ismi, her dönemde taşıyabileceği bir isim olmalıdır

  Yapılan bir araştırmaya göre Arapça, Türkçe ve Farsça isim taşıyanların büyük çoğunluğunun adlarını sevdiklerini de ortaya koyuyor. Buna göre, Türkçe isim taşıyanların %93,5'i Fasça isim taşıyanların %93,8'i, Arapça isim taşıyanların de %87,6'sı isimlerini severken, isimleri İtalyanca, Fransızca ve Yunanca kökenli öğrencilerin %96,4'ü isimlerini sevmiyor.