İsmi azam duası ile ilgili hadisler

Konusu 'Hz.Muhammed'in hadisleri' forumundadır ve Lasey tarafından 15 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İsmi azam hakkında hadisler

  Büreyde (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir gün Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) adamın birinin şöyle dua ettiğini duydu:

  'Allahümme innî es'elüke bi-ennî eşhedü enneke entellahu lâ ilâhe illâ ente'l-ahadü's-samedüllezî lem yelid ve lem yûled velem yekün lehû küfüvven ahad.'

  Manası: "Ey Allahım! Senden başka ilah olmadığına,kimseye muhtaç olmayan bir varlık olduğuna, doğmadığına ve doğrulmadığına, hiç kimsenin kendisine denk bulunmadığına şahitlik ederek senden (dileğimi) istiyorum."

  Bunun üzerine Resulullah (sallalahu aleyhi vesellem) buyurdu ki:

  -Nefsimi kudret elinde Allah'a yemin olsun ki bu adam Allah'tan, kendisine onunla dua edildiği zaman mutlaka kabul edeceği, ism-i a'zam duasını yapmış oldu." (Ebu Davud, Vitir, 23; Tirmizi, Daavat, 64)

  Enes (radıyallahu anh) Resulullah'ın (sallalahu aleyhi vesellem) yanında oturuken bir adam da namaz kılıyordu. Namazını bitirdikten sonra şöyle dua etti:

  "Allahümme innî es'elüke bi-enne leke'l-hamdü. Lâ ilâhe illâ ente'l-mannânü bedîu's-semâvâti ve'l-ard. Yâ ze'l-celâli ve'l-ikrâm. Yâ Hayyü, yâ Kayyûm."

  Manası: "Ey Allahım! Hamd ancak sanadır senden başka ilah yoktur. Gökleri ve yeri yaratan, bol bol veren sensin; ey celal ve ikram sahibi! Ey Hay (diri, ebedi hayat sahibi) ve Kayyûm ( bütün mevcutadı idare eden, ayakta tutan)! senden isstiyorum."

  Bunun üzerine Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem),

  - Onun Allah'a ne ile dua ettiğini biliyor musunuz, diye sordu. Sonra kendisi,

  - O kimse Allah'a, ism-i a'zam duasıyla dua etmiştir. Bununla dua edildiğinde Allah kabul eder ve bu dualarla istenildiğinde Allah verir, diye cevap verdi. ( Ebu Davud, Vitir, 23; İbn Mace, Dua, 9.)

  Esma bint Yezid (radıyallahu anh) anlatıyor: Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) buyurdular ki: "Allah'ın ism-i a'zamı şu iki ayettedir:

  "İlahınız, tek olan ilahtır,O'ndan başka ilah yoktur. O Rahman ve Rahim'dir" (Bakara 2/163)

  2. Al-i imran suresinin baş kısmı: "Elif-lâm-mîm. O Allah ki O'ndan başka ilah yoktur, O Hay ve Kayyûm'dur" (Al-i İmran 3/1-2).
   
  Son düzenleme: 15 Mayıs 2016