Soru İsm-i Azam Ne Demektir?

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  İsm-i Azam Nedir? Ne anlama gelir kısaca

  Yüce Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de ve hadis-i şeriflerde zikredilen isimlerinin en büyüğüdür.

  Esma-ül Husna içerisinde bir İsm-i A'zam olduğu gibi, her isim için de a'zami bir mertebe vardır. Bazan bir ismin a'zami mertebesi, İsm-i A'zam ile karıştırılır; o isim a'zami mertebedeki tecellisi sebebiyle İsm-i A'zam sanılır. İsm-i A'zam'ın her alime göre değişik olmasının bir sebebi de budur.

  İsm-i A'zam'ı, Allah'ın isimleri içerisinde gizlemiştir. Bunun da hikmeti, kullarının bütün Esma-ül
  Husna'ya rağbetini sağlamak, kendisine bütün isimleriyle dua edilmesini te'min etmektir. İsm-i A'zam belli olsaydı, müminler yalnızca o isimle dua ederler, diğer isimleri terkederlerdi. Çünkü İsm-i A'zam'ın Allah katında büyük bir değeri vardır. Bu isimle yapılan duaların mutlaka kabul edildiği rivayet olunmuştur.

  İsm-i A'zam'ın Esma-ül Husna'dan hangi isim olduğu hakkında, İslam alimleri ayrı ayrı kanaatler ileri sürmüşlerdir. Büyük ekseriyetin kanaatı, İsm-i A'zam'ın, lafza-i Celal yani Allah ismi olduğudur. Hz. Ali Efendimize göre İsm-i A'zam tek isim değildir. Ferd, Hayy, Kayyum, Hakem, Adl, Kuddus'tan ibaret 6 isimdir.

  İmam-ı A'zam'a göre, İsm-i A'zam, Hakem ve Adl olmak üzere iki isimdir. Gavs-ı A'zam'ın İsm-i A'zam'ı, Hayy ismidir. İmam-ı Rabbani'ye göre de İsm-i A'zam, Kayyum'dur.

  Görüldüğü gibi İslam büyükleri, İsm-i A'zam'ı farklı isimlerde bulmuştur. Belki de herbirinin hususi alemine tecelli eden İsm-i a'zam değişik olmuştur.