İslamiyetten Önce Başörtüsü

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  İslamiyetten Önce Örtünme

  İslamiyetten önce de başlarını örttüklerini öğrendim. Ancak örtü başa sıkı bir şekilde bağlanmıyor, aşağıya salınıyor ya da enseden bağlanarak arkaya salınıyor. Arap kültürünü incelersek zaten değil kadınların erkeklerin dahi başlarını örttüklerini görebiliriz. Bunun en önemli sebeplerinden birinin iklim şartları olduğu malum.
  Hz. Meryem dahi bir çok kilise tavanı ve duvarında başında örtülü şeklinde resmedilmiştir. Tabi bu örtü mevcut eşarp ya da çarşaf şekilde değil. Bununla beraber, Arap kültürünü incelediğimizde kadınların başlarını sıkı bir şekilde kapamadıkları görünüyor.

  İslâmiyet’ten önce Araplarda örtünme adeti yoktu. Kadına saygı gösterilmez, kadınlar da erkeklerden sakınmazlardı. Başörtülerini enselerine bağlar veya geriye doğru bırakırlardı. Yakaları önden açılır, boyunları ve gerdanlıkları ortaya çıkar, süsleri gözükürdü. Erkeklerin ilgisini çekmek için süslenen, açık saçık kıyafetler giyinen, bakışlarıyla ilgi toplamaya çalışan düşük ahlaklı kadınlar da vardı.

  Ey Peygamber; eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, cilbablarını üzerlerine sıkıca örtünsünler. Böylesi onların (iffetli olarak) tanınmaları ve rahatsız edilmemeleri için daha elverişlidir.