İslamın Aileye Verdiği Önem

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dinimizin Aileye Verdiği Önem

  Yüce dinimiz İslam evlenmeyi teşvik ederken öbür taraftan da huzurlu bir ailenin oluşması için dikkat edilmesi gereken hususları da açıklamıştır. Ailenin korucuları olan karı ile kocanın her birinin hakları olduğunu, Kur’an-ı Kerim şöyle açıklamaktadır:

  Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde bir takım iyi davranışa dayalı hakları vardır. (Bakara:228)

  Peygamberimiz (s.a.v)’de bir hadisi şeriflerinde dikkat edin, sizin Hanımlarınızın üzerinde hakkınız var, kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin hanımların üzerindeki hakkınız, hoşlanmadığınız kimseleri minderinize oturtmamaları ve sevmediğiniz kimselerin evinize girmelerine izin vermemeleridir. Dikkat ediniz, onların da üzerinizdeki hakları, giyimlerini ve yiyeceklerini iyi bir şekilde temin etmenizdir.


  Dinimiz İslam’ın Ailenin temeli, bir erkek ve kadının evliliği ile atıldığından, bu temelin meşru ve sağlam bir zemin üzerinde bina edilmesi gerekir. Eş seçiminden, düğün merasimine kadar, evliliğin her aşaması, peygamberimiz(s.a.v) koyduğu ölçülere uygun olmalıdır.peygamberimiz(s.a.v) dindar eş seçmeye ve gösterişsiz düğün yapmaya teşvik etmesi, bunun bir kanıtıdır.

  İnsanı hem bu dünyada barış, mutluluk ve kardeşlik içinde yaşatmak, hem de ebedi âlemde sonsuz saadete kavuşturmaktır. Toplumun temeli aile olduğundan, dinimiz aileye ayrı bir önem vermiştir. Çünkü huzurlu ailelerden meydana gelen toplumlar da huzurlu olurlar. Aile kurumu bozulduğu zaman, o toplumun huzurundan söz edilemez.

  Her konuda olduğu gibi, aile hayatıyla da bize örnek olan Peygamberimiz, huzurlu bir aile oluşturmanın ilkelerini ümmetine öğretmiştir. Nitekim Hepiniz çobansınız, hepiniz idaresi altında olanlardan sorumlusunuz. Kişi ailesinin çobanıdır ve onlardan sorumludur. Kadın, evinin çobanıdır ve ondan sorumludur. Hepiniz kendinize ait olan ve başında bulunduğunuz şeylerden sorumlusunuz
  buyurmak suretiyle, erkek ve kadının ailesine karşı sorumlu olduğunu bildirmiştir.
  hastalanan eşlerini ziyaret eden, şifa bulmaları için dua edip bizzat ilgilenen

  peygamberimiz(s.a.v) Enes bin Malik’e: Yavrucuğum! Ailenin yanına girdiğin zaman onlara selam ver ki bu hem sana hem ailene bereket olsun
  diye nasihatte bulunmuştur. En hayırlı harcamanın, aileye yapılan harcama olduğunu
  ifade eden sevgili Peygamberimiz, aile nafakasını başka yerlere harcamanın günah olarak kişiye yeteceğini bildirmiştir.