İslamda Vaazın Ve Öğüt Vermenin Önemi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 16 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dinimizde Vaaz Ve Öğüt Vermenin Önemi Kısaca

  Dinimizde va'z ve öğüt vermek çok önemlir, bir farz-ı kifayedir. Cami ve mescidlerde insanlara öğüt bilerek doğru söylenen sözler hutbeler sünnettir. Peygamberimizi(s.a.v) yoludur. Yüce Allah'ın dininde iyi kuluk için çalışmak, başkalarının doğruya bulmaları ve selamete ermelerine hizmet için çalışmakne çok sevaptır.
  Tavsiye, öğüt hayır işidir, çok sevimli bir hizmettir. Yalnız baş olmak sevgisi ile ve mala ve insanların takdirine kavuşmak maksadıyla yapılan öğütler ve konuşmalar, sahipleri için birer günahtır. İyi niyet bulunmadığı için de, Yüce Allah katında kabul değildir.
  Dinimizde iyiliği emretmek ve kötülükten uzaklaşmak da bir öğüt ve hayır dilemekten ibaret çok önemli bir görevdir. Kur'an-ı Kerim'de de övülmüşlerdir.
  Bütün sözlerinde Yüce Allah'ın emirlerini, dinimizde insanların yükselmelerini sağlamak için uğraşmalıdır.
  Bir kişinin öğüt verdiği ve yasakladığı şey,Yüce Allah'a ve ihtiyaca uygun ise, kabul edilmelidir. Öğüt veren, söylediklerini kendisinde yapmamış ise, doğru olan şey kabul edilir. Şu da gerçektir ki, bir emir ve yasağın ruhlara tesir edebilmesi için, bu işi yapmaya çalışan kişi şu beş şeyi kendisinde bulundurmalıdır:
  Tecrübe sahibi olmalıdır. Örneğin bilgisi olmayan kişi bu görevi iyi yapamaz.
  Dinleyiciler hakkında merhametli olmalı,tatlıl dilli ve yumuşaklıkla sözlü olmalı.Söylediği sözleri kendisi de yapmalı yoksa etkisi olmaz.Güler yüzlü iyi huylu Sabırlı ve tatlı dilli olmalıdır.