İslam’da tefrikaya, ayrılıklara İlişmenin hükmü nedir ?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Eylül 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İslam’da tefrikaya, ayrılıklara İlişmenin hükmü nedir?

  Hadisi şerifte şöyle buyurulur:
  Yahudiler yetmiş bir, hristiyanlar ise yetmiş iki fırkaya (gruba) ayrıldılar. Bu ümmet (müslümanlar) ise yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır.
  Biri hariç bütün fırkalar ateştedir.” “Bu fırka hangisidir”, diye sorulunca da O: “Bu benim ve ashabımın gittiği yoldan gidenlerdir” diye cevap vermiştir. (EBU DAVUD, TİRMİZİ, İBNİ MACE)

  Bu hadis İslam’ın yetmiş üç fırkaya ayrılacağına işaret ediyor. Bugünkü duruma baktığımızda ise bu sayıdan çok daha fazla fırka görmekteyiz. Verilen sayıyla ilgili yorumlar vardır.

  Birincisi:
  “Yetmiş üç rakamı ana fırkaların sayısıdır. Mevcut tüm fırkaları nihayetinde bu yetmiş üç fırkayı indirgeyebilir, asıllarını onlara dayandırabiliriz” şeklindedir.

  İkincisi ise şöyledir:

  “Burada kinaye vardır. Yetmiş üç rakamı gerçekte sadece yetmiş üçü değil çokluğu ifade etmektedir. Fırka; grup, taife ve cemaat anlamındadır. Başka bir okuyuş şekli ile ise ayrılığı ifade eder.

  Bugün İslam alemine baktığımızda sayısız görüş ve yön ayrılığı görmekteyiz.
  Sanırım bu ayrılıklardan sakınmak için şu ayetler yeterlidir:

  “Dinlerini parça parça edip gruplara ayıranlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır.” (EN’AM 159)

  “Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır.” (ALİ İMRAN 105)