İslamda Nevruz'un Yeri

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Nevruz İslam'da var mı?

  Nevruz kelime anlamı:Yeni gün demektir. İslamiyyetten önce İran'da Mecusilik ve Zerdüşlük düşünceleri yaygındı. İran'da ilk devlet kuran Piştami’nin evlatlarının 4.sü Cemşid'dir. Bunun bir diğer adı da Cem'dir. Cemşid, 800 yıl saltanat sürmüştür.500 yıl İran'da önemli bir hastalık görülmemiştir.
  Bu halden istifade eden Cemşid, kendisinin ilah olduğunu ilan etmiş, halkı kendisine taptırmıştır. Cemşid, Mart ayının 21.günü tahta çıktığı için, bu günü kendine yılbaşı kabul etmiş ve kendi inancına göre Dini Bayram ilan etmiştir. Nevruzun bayram olarak kutlanması ilk defa böyle başlamışytır.
  Asırlarca Nevruz bayram olarak İran'da kutlanmıştır. İran, Müslümanların eline geçtikten sonra da cahiliyye devrinden kalma bu adetlerine devam ettiler. Ecdat yadigârı diye bu kutlama halen devam etmektedir. Gayr-i İslami bir gün olan Nevruzun kutlanmasının esas kaynağı budur. Nevruz'un şiilikle de bir ilgisi yoktur.
  Nevruz kutlamaları, İran kültürünün te'siri altında kalan ba'zı ülkelere de geçmiştir. Azerbeycan'a nevruz kutlamaları İran kanalıyla girmiştir.
  Nevruzun, İslamiyetle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. İranlıların cahiliye döneminden yani müslüman olmadan önceki dönemin’de kalma gelenektir. İslamiyet, cahiliyye adetlerinin hepsini kaldırmıştır. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmaktadır:
  Ben size iki bayram getirdim. Biri Ramazan diğeri kurban’dır. Mecüsilerin bayramını kutlamanız, size Allahü teala tarafından yasak kılındı.
  İslamiyette, güneş yılının ayları içinde yani miladi yılda, mubarek gün yoktur. Kutlanan günlerin İslamiyetle ilgisinin

  Olup olmadığında bu önemli bir ölçüdür.
  Müslümanların kutladığı bayramlar, mubarek günler ve geceler hep hicri aylara göredir. Bunun için de yerleri sabit değildir, her sene on gün önce gelir.
  Bütün bunlardan açık bir şekilde anlaşılıyor ki, Mart ayının 21. günü olan Nevruz, Mayıs ayının 6. günü olan Hıdırellez ve Eylülün 20 günü olan Mihrican günü, dinimizin bildirdiği mubarek günlerden değildir.
  Bunun için müslümanlar, yıllar’dan beri bu günlere hiç bir değer vermemiş, bunları mubarek gün sayıp kutlamamıştır.
  Hz Ali dönemin’de ne de diğer dört halife zamanında ve ne bundan sonraki zamanlarda Nevruz kutlaması olmamıştır. Ba'zıları, hazret-i Ali'nin doğumu, halife oluşu ve hazret-i Hüseyin'in şehid edilmesinin Nevruz gününde olduğunu iddia ediyorsa da tarihi kaynaklar bu iddiayı yalanlamaktadır.
  Nevruz'u mubarek gün kabul etmek dini bayram olarak kutlamak bid'attir.
  Bid'at, sonradan yapılan şey demektir. Peygamberimiz(s.a.v) ve dört halifesinin zamanlarında bulunmayıp da, onlardan sonra dinde meydana çıkarılan, ibadet olarak yapılmaya başlanan şeylerdir.