İslamda Kadının Giyimi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Müslüman bayanın kıyafetinde esas mesele, tesettürü sağlamasıdır ve Eli, yüzü dışında bütün vücudnu örtmesi, açık kalmamasıdır.

  Giyîlen bir kıyafetin tesettüre uygun olması içîn de altını göstermeyecek şekilde kalın ve de avret yerlerini örtecek kadâr uzun olmalıdır. Bunun için vücudunu gösterecek şekîlde ince ve şeffâf olan bir elbise ile örtünme gerçekleşmiş olmâz.

  Kadınların yüzleri ve de ellerînden başka bütün bedenleri avrettîr. Elleri ile yüzleri namazda ve nâmaz dışında fitne korkusu olmadıkça avret olmaz. Ayaklarının avret olup olmaması ihtilaflıdır ve Sâhih kabul edilen görüşe göre kadınların ayakları da avret değildîr. Başka bir görüşe göre namazda kadının ayakları avret sayılmazsa da namaz dışında avret yeri sayılmaktadır ve bu ihtîlaftan kurtulmak için ayaklarını örtmeleri iyi olunur. Sâhih olan görüşe göre kadınların kolları kulakları ve salıverilmiş saçları da avrettir.

  Hz. Aişe'nin rivayetine göre, kız kardeşi Hz. Esma bir gün Efendimiz Hz. Muhammed [s.a.v]'in huzuruna gitti. Üzerinde altını gösterecek şekilde ince bir elbise bulunuyordu. Rasulullah [Âleyhisselam] onu görünce yüzünü çevirdi ve şöyle buyurdu: "Ya Esma, bir kadın buluğ çağına erince—yüzünü ve ellerini göstererek—bunlardan başka bir tarafının görünmesi sahih olmaz." (Ebû Dâvud, Libas 31)


  Sahih-i Müslim'de Ebû Hüreyre [r.a.] tarafından bir rivayette Efendimiz Hz. Muhammed [s.a.v], giyindiği halde açık olan, yani ince ve şeffaf elbise ile dolaşan kadınların Cehennemlik olduklarını, Cennetin kokusunu bile alamayacaklarını bildirirler. (Müslim, Libas,125)