İslamda Kader Ve Evlilik

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dinimizde Kader Ve Evlilik

  İslamda Kader, Cenab-ı Allah’ın ilminin bir unvanıdır. Evliliğin kader olmaması için, Cenab-ı Allah’ın evlenen o iki kişiden habersiz olması gerekir. Bu ise ilmi her şeyi, her yeri ve her zamanı kuşatan Cenab-ı Allah hakkında düşünülemez. O halde sorumuzun cevabı,[Evlenmek elbette kaderdir.] olacaktır. Fakat burada iki farklı durum söz konusu olabilir:

  1- Yüce Allah, ezeli ilmi ile evlenecek kadın ve erkeğin, kendi cüz-i iradelerini kullanarak birbirleriyle evlenmek isteyeceklerini bilmiş ve zamanı geldiğinde onların bu arzularını külli iradesiyle yaratacak olduğundan dolayı, ezelde kader defterlerine birbirleriyle evleneceklerini yazmıştır. [İlim maluma tabidir.] kaidesiyle bu yazı onların arzu ve iradelerine tabidir. Yani kader defterinde şunlar birbiriyle evlensin değil, şunlar birbiriyle evlenecek diye yazılmıştır. Elbette böyle bir yazı insanı zorlayıcı değildir.

  2- Bazen de ya bir şükür ya da sabırla imtihan olmaları için, kulun cüz-i iradesi karışmaksızın Allah iki kişiyi karşılaştırır ve onları birbirleriyle evlendirir. Eğer bu evlilik güzel bir evlilik olmuşsa bu, kadın ve erkekten şükrün istenildiği bir nimettir. Eğer bu evlilik kötü bir evlilik olmuşsa bu evlilik, sabrın istendiği bir imtihan olur. Erkek kadınla, kadında erkek ile imtihan edilir. Demek ki, yapılan bütün evliliklerde kulların cüz-i iradeleri esas alınmamaktadır. Başka bir ifadeyle, ihtiyari fiillerden olan evlilik, bazen ıztırari fiiller gibi kulun müdahalesi ve seçmesi olmaksızın meydana gelir. O halde şu hükümleri birer kaide olarak bilmeliyiz.

  . Eğer kul bir şeyin olmasını ister, fakat Cenab-ı Allah onun olmasını murad etmezse, o fiil vücuda gelmez ve meydana çıkmaz. Eğer vücuda gelmeyen bu arzu, bir hayır ise kul niyetinin mükafatını görür.

  . Eğer kul bir şeyin olmasını ister, Cenab-ı Allah da onun olmasını murad ederse, o fiil vücuda gelir ve yaratılır. Bu fiilin yaratılmasına kulun cüz-i iradesi sebep olduğundan dolayı, kul bu fiilinden mesuldür. Hayırlı bir iş ise mükafat, kötü bir iş ise ceza görür.

  . Kulun hiçbir müdahalesi olmaksızın, sırf Cenab-ı Allah’ın dilemesiyle yaratılan fiiller: Bu tür fiillerde kulun cüz-i iradesi işe karışmaz. Daha önce ifade ettiğimiz gibi şükürle veya sabırla imtihan olmaları için Yüce Allah onu icad eder.

  İşte evlilik bazen ikinci gruba giren bir fiildir. Kulların cüz-i iradelerini kullanmaları neticesinde Yüce Allah istediklerini yaratır. Bazen ise üçüncü gruba giren bir fiil olur. Cenab-ı Allah kullarının iradelerini karıştırmaksızın onları birbirleriyle evlendirir. Fakat her iki durumda da evlilik kaderdir.