İslamda Hayvan Hakları

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İslamda Hayvan Sevgisi Ve Hayvan Hakları

  Kur'an-ı Kerim, hayvanların da insanlar gibi bir ümmet, bir topluluk olduğunu ifade eder: "Yeryüzünde yürüyen bütün hayvanlar ve kanatlarıyla uçan bütün kuşlar da ancak sizin gibi birer ümmettir... Yüce Allah bu ayette çok önemli bir gerçeğe dikkat çekmekte, hayvanların, kuşların, böceklerin ve bütün canlı varlıkların insanlar gibi bir topluluk olduklarını bildirmektedir. Dolayısıyla onların da insanlar gibi Yüce Allah'a yaratıkları olduğu ve bu alemde de insanlar gibi haklarının bulunduğu bildirilmiştir.

  Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Her kim bir serçeyi haksız yere öldürürse serçe kıyamet günü ondan dolayı Allah’a yakarır ve şöyle der: “Ey Rabbim! Falan şahıs beni sebepsiz yere öldürdü. Bir menfaat için öldürmedi.

  Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kötü bir kadın bir kuyunun başında soluyan ve neredeyse susuzluktan ölecek olan bir köpeği görünce ayakkabasını çıkardı, eşarbıyla bağlayarak ve kuyuya salarak o köpek için su çekti. de Allah bu vesileyle onun günahlarını bağışladı.”

  Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Bir kediyi bağlayıp yiyeceği için avlanmasına engel olan ve bu sebeple de ölümüne sebep olan kadına cehennem ateşi farz olmuştur.

  • Hayvanlara işkence edenler lanetlenmiştir.
  • Hayvanlara yapılan fiziki işkencenin yanı sıra manevi işkence de yasaklanmıştır.
  • Kim bir serçeyi hatta ondan daha küçük bir canlıyı öldürse kıyamet gününde davası görülür.
  • Yolculuk sırasında verilen molalarda hayvanların ihtiyaç ve istirahatının sağlanması insanlardan önce gelmektedir.
  • Süt sağımında dahi hayvana zarar vermemek için tırnaklar kesilmiş olmalı, hayvanın yavrusuna da süt ayrılmalıdır.
  • Develerin kuyruk tüylerinin dahi kesilmesi yasaklanmıştır. hz muhammed, bir gün yolda yüzünden dağlanmış bir merkep görünce ''allah'ın laneti onu dağlayanın üzerinedir'' demiştir.
  • Kuşların yuvaları bozulmamalı, yumurta ve yavruları alınmamalıdır.
  • Hayvanlara yapılan zulüm, insanlara yapılan zulümden daha günahtır ve bunun azabı da daha ağırdır çünkü helalleşme ve müsamahasını alma imkanı yoktur. ?