Güncel İslamda hasta ziyaretinin önemi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Dinimizde hasta ziyaretinin önemi

  Hasta ziyareti sünnet, hastanın kimsesi yoksa vacibdir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

  Müslümanın, müslüman üzerinde beş hakkı vardır: Selamını almak, hastalanınca ziyaret etmek, cenazesine gitmek, davetine icabet etmek, aksırıp da elhamdülillah dediği zaman, yerhamükallah demektir. [Müslim]
  Dinimizde birlik, beraberlik, yardımlaşma, merhamet ve sevginin hakim olmasını öngören güzel öğütlerinden biride hastaları ziyaret etmektir. Hasta ziyareti toplum içinde insanların kaynaşmasına birlik vede beraberlik ruhunun pekişmesine sebep olmaktadır.

  Hz. Muhammed (s.a.v) hasta ziyaretine çok önem verirdi, Ashabının durumunu yakından izlerdi, onlardan birini bir kaç gün göremeyince sorar soruştururdu.

  Hasta olduğunu öğrenirse hemen onun ziyaretine gider, hatırını sorar, iyileşmesi için dua ederdi. Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadisinde

  ” Bir müslüman, müslüman kardeşini hasta iken ziyaret ettiğinde, hastanın yanından ayrılana kadar, o ziyaretçi cennet bahçesinde yaşar.” buyurmuştur.

  Bu yüzden hasta ziyareti peygamberimizin bir sünnetidir.’ Yine, hasta zaman zaman yakınlarından sorulmalıdır.
  Bir ziyaretten sonra hastayla ilgiyi kesmek, sünnetten kaçınmak gibidir (Buhâr”ı, İstizan, 29).

  Rasûlullah bir müslüman hastayı ziyaret etmiş, ona şöyle dua etmeyi öğretmiştir.

  “Allahümme atina fıddünya haseneten ve fıl ahireti haseneten ve kına azabennar.

  Anlamı:
  Allah’ım. Bize dünyada türlü türlü iyilik ver, ahirette de sayıya hesaba gelmez iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru. (el-Bakara, 2/201; Tirmizî, Daavât, 112).