Güncel İslamda Güzellik ve Kişisel Bakım

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  İnsan Cenab-ı Hakk'ın en güzel sanat eseridir. Kur’ân-ı Kerîmde “ Biz insanı en güzel şekilde yarattık.” buyrulmaktadır. Yine diğer bir ayette, "Allah, her şeyi güzel yaratmıştır" buyuruluyor. (Secde 7)

  İnsanı en güzel şekilde yaratan Yüce Allah bu güzelliğin insanın iradesi ile korunmasını ister. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam : bir hadisinde "Allah güzeldir, güzelliği sever. Allah kendi nimetini kulunda görmeyi sever; pislik ve kötülüğü sevmez." (Kenz-ül Ummal, Hadis:17166) buyurmuştur.

  Bu nedenle kişinin beden ve de elbisesini temiz tutması, güzel koku sürmesi, israfa kaçmadan evini temiz tutması ayrıca güzelleştirmesi gerekir. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam diğer bir hadiste “Elbisenizi yıkayınız. Saçlarınızı düzeltiniz. Dişlerinizi fırçalayınız. Tertemiz olmaya ve güzelleşmeye çalışınız.” (Camiu’s Sağir, 1/48).

  Ebû Katade el-Ensari Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam şöyle bir hadis rivayet ediyor. Bir gün Resulullah’a (s.a.)’e: " Ey Allah’ın resulü benim saçlarım omuzlarıma kadar uzanıyor. Onları tarayayım mı?" diye sorar, Peygamber Efendimiz de (s.a.v.): " Evet, aynı zamanda onlara iyi bak" diye cevap verdi. Ebû Katade el-Ensari Peygamber Efendimizin kendisine "onlara iyi bak" dediği için saçını günde iki defa yağlardı.”
  Bir hadiste peygamber efendimiz (sav) Allah cemildir. Cemal sahiplerini sever. (Müslim)

  Cemal, çirkinliği gidermek, şükür için, nimeti açığa çıkarma ve göstermek demektir. Gösteriş, kibir ve övünmek için nimeti göstermek, cemal ve güzellik olmaz buna kibir denilir. Kibir ise başlı başına çirkin ayrıca kötü bir davranıştır.

  Fahri Kainat Efendimiz [s.a.v] de , iyi ve güzel giyinmeyi teşvik etmiş fakat bununla ilgili sınırlar da koymuştur.
  Bu nedenle erkeklerin süslenirken ipekli elbiseler giymelerini altın takmaları uygun bulunmamıştır.
  Peygamberimiz, kadınların süslenmek için kına yakmalarını tavsiye etmiştir. Gözlere ismid denen sürme çekmenin görmeyi kuvvetlendireceğini ve kirpikleri besleyeceğini bildirmiş ve bunu hem kadınlara hem de erkeklere tavsiye etmiştir.

  Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bu ziynetin sınır ve ölçüleri vardır.
  Kuran-ı Kerimde "Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar. Irzlarını korusunlar. Görülmesi tabii olan yerler hariç ziynet yerlerini açmasınlar. Baş örtülerini yakalarının üzerine kadar salsınlar. Ziynet yerlerini izin verilenler dışında kimseye göstermesinler. (Nûr 24/31) ayetiyle de bu ziynet ve güzelliğin dışarıda gizlenmesi ve örtünmesi gerektiğini emrediyor.