İslamda Gıybet Etmek

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İslamda Gıybet Etmek ile ilgili Ayet ve Hadisler

  Bir müslümanın kusurunu ve günahını söylendiğinde, hafızların, din adamlarının, Elhamdülillah, biz böyle değiliz demeleri, gıybetin en kötüsü olur. Birinden bahsedilirken, Elhamdülillah, Allah bizi hayasız yapmadı gibi, onu kötülemek, çok çirkin gıybet olur. Filan kişi çok iyidir, ibadette şu kusuru olmasa, daha iyi olurdu demek de gıybet sayılır.

  Yüce Allah Kur'an-nı Kerimde Şöyle buyurmuştur.
  "Ey iman edenler! Çokça zan etmekten kaçınınız, şüphe yok ki, zannın bazısı günahtır ve birbirinizin kusurunu araştırmayınız ve bazınız, bazınızı gıybet etmeyiniz. Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeği sever mi? -Bilâkis- onu çirkin görmüş olursunuz. Artık Allah'tan korkunuz, şüphe yok ki, Allah tevbeleri kabul edicidir, çok esirgeyicidir." (Kur'an, Hucurat/12)

  Gıybet, insanları çekiştirmek demektir. Birini gıybet etmenin, ölmüş insanın etini yemek gibi olduğu bildirildi. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  Miraca çıkarıldığımda, bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalayan kimseler gördüm. "Bunlar kim" dedim. Cebrail aleyhisselam, "Gıybet ederek insanların etini yiyen, şahsiyetlerini zedeleyen kimselerdir" dedi. (Ebu Davud)

  Kıyamette bir kimse, sevap defterinde, yapmadığı ibadetleri görür. "Bunlar seni gıybet edenlerin sevaplarıdır" denir. (Harâiti)

  Bir kimsenin yanında din kardeşi gıybet edilir de, yardıma muktedirken ona yardım etmezse, Allahü teâlâ o kimseyi dünya ve ahirette rezil eder. (İbni Ebiddünya)

  Filanın boyu kısadır diyen birine, Peygamber efendimiz, Bu sözün denize atılsa, denizi kokutur buyurdu. Tirmizi