İslamda Fakirliğin Faziletleri

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Fakirliğin Faziletleri

  Garipliğini başkalarının yanında belli etme ki bugünün sıkıntısını yarın da çekmeyesin. Boşuna üzülüp dertlenme, seni yarına çıkaran Allah ( C.C ), nihayet bir ekmek de verir . Daha ne zamana kadar tane taşıyacaksın? Erkeksen yoksulluğu mertçe çek. Allah’a ( C.C ) tevekkül edip de muzaffer olursan, kuşlara verdiği gibi senin rızkını da verir. Fakir insan, Rabbü’l-âlemîn’in ona rızık olarak verdiği mayasız ekmeğe bile şükreder. Zenginin yanında kemer gibi eğilip de tazimde bulunma, ikiyüzlülerle dost olma. Mümin kişi halkın gözünde şöhret sevdası içinde olmaz, yırtık abâ giymekten utanmaz. Şöhret sevdası içinde olanı değerli insan sayma, o avamdandır. Eğer gönlün ziynet hevesinden kurtulursa nasıl at ve eğer hevesinde olursun? Kalbini hevâ ve hevesten çevirdikten sonra Allah’ı ( C.C ) bulduğunu anlayabilirsin. Hırsla dünyaya sarılandan, şüphesiz Hak Teâlâ hoşnut olmaz.

  Bu nefsi bir deve kuşu bil, o ne yük taşır ne de uçar; “uç” dediğin zaman, “deveyim” der, yük vurduğun zaman “kuşum” der. Rengi zehirli ot gibi çekicidir, ancak tadı acı, kokusu kötüdür, ibadete çağırırsan tembellik eder; lâkin günah işlemeye gelince çevikleşiverir. Nasıl ki deve kuşu yükten kaçtıysa, nefis de seni ahiret yurdunun letafet bahçelerinden uzaklaştırır, en iyisi bu nefsi zindana mahkûm etmek, her ne isterse onun aksini yapmak. Onu kulluğa boyun eğdirmek için aç ve susuz bırakmaktan başka çare yoktur.

  Deve gibi yola gel de yük taşı, kulluk yükünü Cebbar olan Allah ( C.C ) için taşı. Ya bu kapının yükünü canla başla çekersin ya da köpek gibi dilini çıkartırsın. Her kim bu yükten kaçarsa ambarları lanetle dolar. Madem bu emanet yükünü taşımayı kabul etmişsin; taşı o zaman ki melûl olmayasın. İlk günden o cahil halinle kendini beğenmişlik yapmıştın ya hani, artık kıpırdan da tembel olma oğul. Mademki “evet” diyerek söz verdin, gaflette olma. İbadetlerine tembellik yapan, sonunda sapkın ve âciz olur. İbadet vaktinde rüzgâr gibi hızlı ol ve bütün dünyevi işlerden uzaklaş.

  Yolun uzun ve yükün pek ağır. Çalışıp çabala ki başkalarından geri kalma, bu yolda yükü fazla olanın her dem gözünden kanlı yaşlar akar. Bir leşin var, yükünü hafiflet artık, aksi takdirde yolda işinin zorlaştığını göreceksin. Yükün nedir bilir misin? O uğrunda zebun olup acı çektiğin alçak dünyanın leşidir. Yol korku dolu ve haydutlar pusuda bekler. İstikametten kopmamak için yanına bir rehber al.
  [​IMG]