İslamda düğünde oynamak caiz midir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 13 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dinimizde çalgı önünde oynamak günah mıdır?

  Rasûlullah Efendimiz nikâhın duyurulması için def çalınmasını öğütlemiştir.(Tirmzî nikâh 6) Sahabeden: “Allah Rasûlü bize düğünde oyuna izin verdi” dedikleri nakledilmiştir.(Nasâî nikâh 80) Muhammed b. Hâtip el-Cumahî : Allah Rasûlü (Dügünde) helâlla haramın arasm ayıran şey def çalmak ve ses çıkarmak (agit dökmek)tir” buyurdu.

  Eğer düğünde dinimizin onaylamadığı izin vermediği durumlar yaşanıyorsa orada bulunmamanız gerekir. Dinen birbirlerine yabancı sayılan kadın ve erkeklerin üstelik uygunsuz kıyafetlerle bir arada oynamaları içki bira gibi haram şeylerin davetlilere ikram ediliyor olması sakıncalı durumların başında gelmektedir. Eğer böyle bir durum yoksa o düğüne iştirak etmeli ve akrabalık komşuluk vazifenizi yerine getirmelisiniz.

  Fakat çalgılı kadın-erkek karışık oyunlu düğün yapan akrabadan komşulardan kopmamak için düğün salonuna gidebilir henüz oyunlar başlamadan çiftleri ve ailelerini tebrik eder varsa hediyenizi takdim eder oyunlar başladığında da salondan çıkarsınız. Bu da bir seçenektir.