İslamda Cömertlik

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İslam’ın tavsiye ettiği ve övdüğü güzel huylardan biriside Cömertliktir . Eli açık olmak, servettini ve parayı hayırlı işlere dağıtmaktan lezzet duymak, samimiyetle ve hevesle vermektir. Cömertlik kavramı Arapçada cud ve sehâvet kavramlarıyla tabir edilmiştir.

  Cömertlik ayet ve hadisler ile övülmüş çok üstün bir İslam ahlâkıdır. Aynı şekilde Allah’u Azze ve Celle’nin sevgisini kazanmanın yollarından biridir.
  Cömertlik Cenab-ı Hakk’ın sıfatıdır. Allah Azze ve Celle cömerttir. Yüce Allah’ın cömertliği Esmaül Hüsnadan Kerem ismiyle tabir edilir. Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hakk’ın cömert oluşu pek fazla ayetler ile tabir edilmiştir. İlk inen ayet-i kerimede [ Oku ! senin Rabbin en cömert olandır.]
  (Alak Suresi.96 / 3)

  Allah Azze ve Celle, tüm yarattıklarına karşı cömerttir. Tüm canlıların rızkını karşılıksız veren Allah’u Teala’dır. Kendisine iman eden ve etmeyen tüm insanların rızıklarını ölçüsüz verir. Kendine imanla itaat eden mü’minleride cennette en güzel şekilde nimetler ile ödüllendirecektir.
  Cenab-ı Hakk cömert olduğundan kullarından da cömert olanları sever. Bu sebeble Allah Azze ve Celle'nin sevgisini elde etmenin yolundan biri de cömert olmaktır.
  Tekrar bu konuyla ilgili ayrı hadislerde : “Allah Teala cömerdi, gece gündüz ibâdet eden cimrîden daha çok sever”. [Tirmizi]