İslamda çevre temizliğinin önemi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Dinimizde çevre temizliğinin önemi
  İnsanın içinde yaşadığı ve yararlandığı doğal çevresiyle, birllikte yaşadığı sosyal çevresine karşı görev ve sorumlulukları vardır.

  İnsan, çevresiyle ilişkilrerini sorumluluk bilinci içinde kurmalı, doğal ve sosyal çevresini geliştirmelidir. Çevreye karşı yıkıcı ve bozucu davranışlar sergileyen insan, büyük sıkıntı ve sorunlarla karşılaşmakta, hem kendine hemde başkalarına zarar vermektedir. Çevre sorunları, canlı türlerini ve doğal dengeyi bozmaya kadar gidebilmektedir.

  Beden ve ruh temizliği kadar çevre temizliği de çok önemlidir. Çevre temizliğine dikkat etmeyen bir kişi hem kendisine hem de başkasına zarar vermiş olur.

  Çünkü çevreyi başka insanlar vede diğer canlılarla beraber kullanır. Bunun için ortak kullanılan alanlarda özellikle buna dikkat edilmelidir. Günümüzün tabiriyle nasıl bulmak isteniyorsa öyle bırakılmalıdır.

  Dinimiz bütün insanları çevre bilinci ve sorumluluğuna ulaştırmayı amaçlamaktadır. Sorumluluk bilinci, insanın sahip olduğu her şeyi dengeli biçimde kullanmaya yönlendirmektedir.

  Çevre sorunları dğada var olan dengenin bozulması sonucu ortya çıkmaktadır.


  Mesela; parklar sokaklar, camiler, okullar, tatil beldeleri ortak kullanım alanlarımızdır. Buraları kirletilmiş pislik içerisinde bulmak hiç kimsenin hoşuna gitmez. O halde biz de buraları kirletmemeliyiz.

  Çünkü buralar başka insanlarca da kullanılmaktadır. Onun için yapılan bir işten sonra oluşan kirliliği temizlemeli, yerlere tükürmemeli, çöpleri sağa sola atmamalıyız.

  Bunları yapanları İslam’ın “iyiliği emredip, kötülükten sakındırma” (Âl’i İmran suresi, 110. ayet)